„Obecná definice slova wellness je cesta k harmonickému vyvážení těla a duše,“ představuje slovo, ale především proces wellness primář MUDr. Jiří Leisser z lázní Teplice nad Bečvou, kde se s wellness setkávají prakticky neustále. K lázním totiž tohle slovo patří jako žádné jiné.
„Jde vlastně o kontrolu váhy a dosažení optimální hmotnosti, jde o všem známou, ale tak často nedodržovanou racionální výživu. Jde o pohyb, kterému se dnes módně říká fitness. A především také o to na co se dnes nejvíce zapomíná. O kontrolu stresu a o psychickou pohodu. Tak to je wellness,“ zdůrazňuj primář Jiří Leisser. Velmi jednoduché. Jenže horší už je se tím vším v praktickém životě řídit.
Wellnes na rozdíl od lázeňské léčby nepotřebuje přímo medicínsky zdůvodnitelné efekty nejrůznějších procedur. Naopak, v případě wellness jde o příjemné a hýčkající procedury vedoucí k relaxaci a odreagování, které navodí psychickou pohodu.
„Takže když si někdo přijede do lázní užít wellness, nabídneme mu třeba uhličité koupele ve stoprocentní minerální vodě hydrogenuhličitanového typu se zvýšeným obsahem fluoridů a s vysokým obsahem oxidu uhličitého,“ láká na lázeňský wellness primář J. Leisser. „Taková koupel stabilizuje krevní tlak, sníží tepovou frekvenci, lehce sníží tělesnou teplotu, rozšíří cévy v celém organismu a zlepší prokrvení všech orgánů. Zlepší se výkonnost srdce, ale také se uvolní svalové napětí, prostě zklidní i naši psychiku.“ A doporučuje k tomu i například zábal celého těla z bahna mrtvého moře, kyslíkovou terapii či klasickou aromamasáž.
Pokud chceme opravdu žít wellness, pak se můžeme nechat hýčkat v lázních příjemnými procedurami i prostředím, ale musíme především a hlavně omezit rizikové faktory vedoucí k atroskleroze cév. Především nekouřit či se vyhýbat zakouřenému prostředí, udržovat si optimální váhu, mít dostatek pohybu, omezit stres a psychické přetěžování. Pak nebude wellness jen dalším módním slovíčkem vedle cool, in či trendy.
MUDR. Svatopluk Svoboda
Chytrá Žena.cz