Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Záhadný skřípot zubů

30. 11. 2009 | Péče o tělo
Poškozený chrup, časté bolesti hlavy a probdělé noci ostatních členů rodiny. Společným jmenovatelem těchto problémů bývá noční skřípání zubů. Jak a proč vzniká?


Zaťaté svaly

Za skřípění zubů (neboli bruxismus) mohou stahy žvýkacího svalstva. Žvýkací svaly se kontrahují často při podráždění dutiny ústní. Tedy při nemocech dásně nebo změnách stavby čelistní kosti. Proto zuby skřípe až 15 % dětí předškolního věku a malých školáků – prořezává se jim chrup. V dospělosti pak skřípe asi třetina z nich. Podle studie vědců z West Virginia University může mít tato mimovolní činnost vliv i na běžný život. Ve svém výzkumu totiž pozorovali, že děti, které alespoň jednou týdně intenzivně skřípou zuby, se méně často zapojují do kolektivních činností.


Odhalený viník

Bruxismus obtěžuje asi 5 % dospělých. Na pohlaví přitom vůbec nezáleží. Častěji zuby zaskřípou, pokud dotyčný prožívá napětí či úzkost. „Bruxista“ si své noční projevy většinou vůbec neuvědomuje. Ostatní spáče však mohou i probudit. Jsou-li stahy žvýkacích svalů silné, dochází (kromě nepříjemného skřípotu) i k poničení skloviny. Postižený má pak citlivé zuby, bolestivě reagující na sladké, kyselé či chlad. Stažené svaly ničí i čelistní (temporo-mandibulární) kloub. Často v něm potom nepříjemně lupe. Zvýšený tonus žvýkacích svalů stojí i v pozadí častých bolestí hlavy.


Mocná chemie

Podle psychiatrů skřípění zubů spolehlivě zvýší stimulační látky jako amfetamin. Více zuby skřípou i lidé s poruchami distribuce neurotransmiteru dopaminu a lidé, kteří jej užívají coby lék. Příčina bruxismu má i dnes svá tajemství. Spekuluje se o podílu dědičnosti, vztahu s mentální retardací nebo epilepsií.

Skřípění zubů se neléčí. Před jeho následky je však možné chránit chrup speciálními dlahami, které se dají běžně koupit.


 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Tak to vůbec netuším, zda někdo touto poruchou u nás trpěl, naneštěstí, v tomto případě vlastně naštěstí, trpím praktickou hluchotou.
Obrázek uživatelky
profil
Naštěstí moje děti neměly
Obrázek uživatelky
profil
Nástavec asi budeme muset pořídit našemu dítku. To je hrozné, co každou noc posloucháme.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles