Listová čekanka byla oblíbenou zeleninou už v antické kuchyni a již tehdy si lidé všímali jejího příznivého vlivu na zdravotní stav. Staří Římané pokládali čekanku dokonce za lék pro nespavce. Od počátku devatenáctého století se pak datuje vzrůstající obliba rychlených čekankových puků, které se pěstují zahrnuté zemí, aby se v listech nevytvořilo velké množství hořkých látek.
Za svou hořkou chuť vděčí čekanka látce zvané intybin, která má na svědomí i její léčivé schopnosti. Ty směřují primárně do zažívacího traktu. Intybin reguluje činnost jater, žlučníku, slinivky břišní a žaludku. Čekanka má silné detoxikační účinky, mimo jiné i díky vysokému obsahu vlákniny.
Zbavuje střeva toxických látek, snižuje koncentraci tuku a cholesterolu v krvi a stabilizuje střevní mikroflóru. Blahodárné účinky čekanky na zažívací trakt se začínají zkoumat i s ohledem na její roli při prevenci jedné z nejčastějších podob nádorových onemocnění u nás – rakoviny střev. Konzumace pokrmů z čekanky je zároveň i účinnou prevencí nemocí kardiovaskulárního systému, jako jsou arterioskleróza (kornatění tepen), vysoký krevní tlak, infarkt nebo mrtvice.
VYZKOUŠEJTE:
Při zvýšené hladině cholesterolu obohaťte svůj jídelníček mimo jiné i o pokrmy z čekanky. Při celkové změně životního stylu, která je vždy nezbytná, by právě čekanka měla napomoci snížit cholesterol na správnou mez.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz