Znali ho už staří Egypťané, jako lék na mužskou potenci ho užívali ve starověkém Římě, u nás se začal intenzivněji pěstovat v 17. století. Zatímco v jižních zemích je oblíbený řapíkatý celer, u nás převažuje pěstování celeru bulvového. Celer obsahuje cenné přírodní látky jak v bulvách, tak ve stvolech i listech.
Jeho typickou vůni způsobuje z chemického hlediska velmi složitá silice, kterou rostlina produkuje na svou ochranu před bakteriemi a plísněmi. Stejně antibakteriálně a antimykoticky působí ve všech místech, kam se během své cesty zažívací soustavou dostane. Žaludek může dokonce chránit před vznikem vředů. Likviduje i infekce v ledvinách a močových cestách.
Protože zároveň působí močopudně, pomáhá při problémech s kamínky v ledvinách a močovém měchýři.
Konzumace celeru v rozličných podobách může být součástí preventivních kúr k posílení imunity i k podpoře organismu, který se musí vyrovnávat s chorobou již probíhající.
Kombinace močopudných a dezinfekčních vlastností činí zejména z celerové šťávy přírodní prostředek k očistě organismu. Zejména lidem s revmatickými a artritickými potížemi (a to i velmi intenzivními) se doporučuje podzimní kúra, kdy se denně vypije šťáva ze 100 g celeru, 100 g červené řepy a 200 g mrkve. Celer obsahuje vyváženou směs vitamínů skupiny B a draslíku s hořčíkem, což je důležité nejen pro zdravé a krásné vlasy, nehty nebo pokožku, ale hlavně pro dobré fungování centrální nervové soustavy. Posiluje při nervovém vypětí, pomáhá při mírných depresích a zároveň zklidňuje spánek. Celer se podílí na snižování vysokého krevního tlaku. Díky obsahu inulinu pomáhá i lidem, které trápí cukrovka. Rozmačkané celerové listy snižují bolestivost a urychlují hojení drobných krevních podlitin.
VYZKOUŠEJTE:
Přírodní recept proti lupům. Ve dvou litrech vody vařte necelých dvacet minut pět omytých celerových stvolů i s listy. Vychladlým roztokem omývejte 3 až 4krát týdně vlasy. Výsledek by se měl brzy dostavit.
Hanka
ChytráŽena.cz
Zdroj: DTEST