Zelený čaj se v Evropě stal moderním na počátku 90. let. Spotřeba zeleného čaje se v Evropě od roku 1990 zvýšila desetkrát.
Zelený čaj neprochází procesem fermentace, proto při produkci nedochází k žádným chemickým změnám. Utrhnuté čajové lístky se nechají 2 hodiny zvadnout ve stínu, nebo se začínají ihned zpracovávat. Oxidaci je zabráněno opražením na pánvi, propařováním nebo pečením. Proto se lístky zeleného čaje nezbarví do černočervena jako je tomu u černého čaje. Následuje tvarování a sušení čajových lístků.
Mezi nejznámější druhy zelených čajů patří čaj z Číny „Gun Poder“ (malé čajové kuličky, které při zalití horkou vodou nabobtnají, má velmi silnou chuť), dalším známým je čaj „Chun Mee, který vás překvapí jemnou a svěží chutí). Jednou z nejoblíbenějších příchutí zeleného čaje je zelený čaj s květy jasmínu, který má nasládlou chuť i vůni.
Zelený čaj je třeba zalévat vodou kolem 70°, aby nedošlo k minimalizaci léčivých látek. Doba louhování čaje je 1 – 3 minuty.
Pozitivní účinky zeleného čaje:
V jedné japonské vědecké studii je uvedeno, že nálev zeleného čaje působí proti 60ti nemocem a 20 chorobu dokonce dokáže úplně vyléčit.Obsahuje množství vitaminů (C, B1, B2, B3, B7, E a betakaroten) a minerálů (zinek, draslík, hořčík, fluor, mangan) a také alkaloidy, třísloviny a katechin EGCG, který brání tvorbě zhoubného nádoru.
Posiluje kosti, působí preventivně proti rakovině, snižuje negativní účinky kouření, prodlužuje život po infarktu, má antistresové účinky, zklidňuje spánek, díky obsahu fluoru snižuje tvorbu zubního kazu. Dále zelený čaj posiluje imunitu, zabraňuje vzniku nových radikálů, neutralizuje škodlivé vlivy záření, má blahodárný účinek na pleť, vlasy a nehty. Snižuje vysoký krevní tlak, odbourává cholesterol v krvi, podporuje látkovou výměnu a zpomaluje stárnutí.
V poslední době je zelený čaj známý tím, že pomáhá spalovat tuky, je i součástí mnoha kapslí na hubnutí.
Petrac – čtenářka
Chytrá Žena
Chytrá Žena