Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

14. listopadu - Světový den diabetu

14. 11. 2006 | Nemoci

Postižení diabetem

Ve světě je diabetem postiženo celkem 151 milionů lidí. Česká republika eviduje v současnosti 700 tisíc diabetiků a díky vysokým meziročním nárůstům lékaři předpokládají, že v roce 2010 u nás bude cukrovkou trpět více než 1 milion obyvatel. Diabetes mellitus se stává celosvětovou epidemií. Riziko onemocnění diabetem je padesát na padesát. Už kvůli takto vysokým číslům je více než nutné, aby se i veřejnost začala tímto problémem zabývat. Cukrovka je totiž jedním z nejrychleji se šířících onemocnění ruku v ruce společně s obezitou. Přeroste tato nemoc v pandemii?


Světový den diabetu byl stanoven na 14. listopad, protože právě v tento den se připomíná výročí narození objevitele inzulínu, kanadského lékaře Fredericka Granta Bantinga.


Hledejme příčiny

Příčinou vzniku cukrovky je nedostatek inzulínu. Jo to látka, která se tvoří ve slinivce břišní. Jeho absolutní nedostatek, způsobený tím, že se ve slinivce přestal vytvářet, je příznačný pro cukrovku 1. typu. Naproti tomu relativní nedostatek inzulínu, charakteristický pro cukrovku 2. typu, je vyvolán poruchou uvolňování inzulínu ze slinivky nebo jeho sníženou účinností. Většina diabetiků v České republice (až 95 %) je 2. typu.


Zdravý životní styl, zdravá životospráva a dostatek pohybu, to jsou jedny z mnoha způsobů, jak si držet diabetes od těla. Je lepší začít s prevencí, než potom čelit následkům. Nejedná se pouze o následky zdravotní, které Vám může diabetes přivést, ale i společenské a psychické.


Jak cukrovku poznáme ?

Časté močení, únava, žízeň, občas rozmazané vidění nebo ztráta hmotnosti, to jsou jedny z prvních příznaků této nebezpečné nemoci. U některých pacientů se na cukrovku přišlo díky svědění kůže a někteří trpěli sklonem k různým zánětům. Dlouhé odkládání návštěvy lékaře může mít pro pacienta dlouhodobé následky.


Příčinami vzniku diabetu 2. typu, resp. obezity, jsou v 50 % genetické vlohy, stejně tak ale hraje důležitou úlohu vliv prostředí. Můžeme tedy říci, že je za výrazný nárůst výskytu obezity, resp. diabetu, zodpovědné naše prostředí, potraviny a nízká fyzická aktivita.

Výskyt onemocnění jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, choroby srdeční a cévní se vyskytují stále v nižších věkových kategoriích. Proto ani u nás není výjimkou dvacetiletý obézní diabetik s vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou tuků v krvi.


Životospráva

U diabetiků 2. typu, kde příčinou vzniku cukrovky je v naprosté většině obezita, je nutné snížení tělesné váhy. Často tak ustoupí příznaky cukrovky – poklesne hladina krevního cukru, hodnota krevního tlaku a v neposlední řadě také hodnota krevních tuků, včetně hodnoty cholesterolu.


Základem diety cukrovkáře je snížení energetické hodnoty stravy na méně než 1800 kcal za den.Ve stravě je třeba omezit cukry a tuky, naopak značný by měl být přísun vlákniny ve formě zeleniny. Vhodné jsou také některé druhy ovoce, ale jeho množství je nutné omezit podle obsahu cukru. Dieta nesmí obsahovat mnoho tuku, větší část konzumovaného masa by měla být původem z ryb nebo drůbeže. Nevhodné jsou tuky z uzenin, dále pak ve formě šlehačky, tučných sýrů apod. Ale ani s bílkovinami bychom to neměli přehánět, protože zatěžují činnost ledvin, což by mohlo vyvolat vznik vyššího krevního tlaku. Diabetická dieta uvádí denní přísun tuku na maximálně 1 gram na 1 kg tělesné hmotnosti.


Fyzická aktivita, polovina úspěchu

Fyzická aktivita je nejúčinnější prevencí i lékem proti obezitě, vysokému krevnímu tlaku i cukrovce. Léčení ve formě tablet a inzulínu je u některých pacientů nutností, ale aktivita v každém věku může tuto nemoc oddálit. Zvláště důležitý je pak pohyb u těch jedinců, kteří mají k těmto nemocím genetické předpoklady.

Průzkumy zjistili, že pouhých 25% dospělé populace sportuje 2x v týdnu, u populace nad 40 let však nepřekračujeme hranici 10%. A v tomto věku už nehrozí jen nadváha, ale i onemocnění srdce.


Mějte na paměti, že žádný lék nebude účinný, nebudete-li dodržovat základní zásady správného a zdravého života. Nemusíte jezdit desítky kilometrů na kole či běhat maraton, stačí 40 minut svižné chůze a zamyslet se na svým jídelníčkem.


Akce upozorňující na Diabetes mellitus

Světová diabetologická organizace se již od roku 1991 tradičně snaží upozornit na nebezpečí cukrovky a na zdravotní i společenské komplikace, které tato choroba pacientům přináší. Světový den diabetu se vždy koná pod různými hesly např: "oči a diabetes, diabetická nefropatie, atd.".


Vůbec prvního světového pochodu proti diabetu se před dvěma lety zúčastnilo téměř 70 tisíc lidí z 53 zemí celého světa. V loňském roce to bylo více než 83 tisíc lidí, přičemž Česká republika přispěla více než 1600 účastníky – po celé zemi vyrazily pochody z 25 různých míst.


Pochod proti diabetu začíná na všech kontinentech světa přesně ve 12.00 hodin greenwichského času , tj. ve 13.00 hodin našeho času. V České republice jsou v roce 2006 pořádány dva oficiální pochody, v Praze a Plzni. Na stránkách www.dendiabetu.cz zjistíte, kde se ve Vašem okolí pochod pořádá, nebo si zde můžete vlastní akci zaregistrovat.


Čím více lidí se do projektu Světového pochodu proti diabetu zapojí, tím větší bude mít organizátor naději na zápis této akce do Guinnessovy knihy rekordů, a v rámci toho i větší šanci přitáhnout pozornost veřejnosti a odpovědných institucí na narůstající problematiku diabetu.


Vysvětlivky: kcal je zkratka pro kilokalorie, což je měrná jednotka energie, dnes nahrazovaná jednotkou kilojoul, zkratka kJ, kdy 1 kcal = 4,18 kJ.


Pro více informací můžete kontaktovat Pochod proti diabetu na modré lince 844 200 300.

Další informace o Světovém dni diabetu hledejte na www.dendiabetu.cz a o problému diabetes se dozvíte také na stránkách www.diabetes.cz nebo www.diadesatero.cz.



Petra Mašková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
je fajn, že su také špecializované dni
Obrázek uživatelky
profil
je fajn, že su také špecializované dni
Obrázek uživatelky
profil
fajnm že sa o tom informuje
Obrázek uživatelky
profil
fajnm že sa o tom informuje
Obrázek uživatelky
profil
kdo je zdravý, nic o ní neví, protože se ho to netýká, a až začnou komplikace, je skoro už pozdě!!!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles