Světlé kultivary kopřivy vyžadují dostatek světla, chráněné před přímými slunečními paprsky. Kopřivy s tmavším zabarvením dobře snášejí světlo i polostín. Při dostatku světla si i starší rostliny zachovají původní vybarvení. Rostlinka vyžaduje v létě hojnější zálivku na podzim a v zimě mírnou. Zaléváme vodou pokojové teploty. Substrát by měl být mírně vlhký. Když se kopřiva pravidelně zaštipuje, udrží si krásu listu po celý rok.Chcete-li košatou rostlinu, zaštípněte kopřivu pod květem i s částí vrcholku, v krátké době znovu obroste. Zaštipováním se kopřiva zahustí a více se rozkošatí. Některé kultivary kopřiv přežijí i spoustu let. Rostlinka potřebuje k přezimování dostatek světla a teplotu kolem 15°C.
Přesazování a rozmnožování kopřivy
Rostlinku přesazujeme na jaře do zeminy s přídavkem rašeliny, není nijak náročná. Vyžaduje dostatečnou zálivku a pravidelné hnojení. Rozmnožujeme na jaře semeny, stébelnými řízky na jaře a v létě. Na jaře se vysévá do kvalitního substrátu, ke klíčení jim postačí pokojová teplota a substrát, který je vlhčí. Dále si můžete kopřivu namnožit z vrcholových řízků. Řízky můžeme nechat zakořenit ve vodě, nebo v lehčím substrátu. Kopřiva zakořeňuje rychle, tak se nových rostlin dočkáme brzy. Po vysazení rostlinku ihned zaštípneme, aby byla hustá a košatá.Choroby a škůdci
Zeminu udržujte vlhkou, ne však přemokřenou, stálé přemokření ničí kořeny a rostliny bývají napadeny hnilobami a plísněmi. Pokud vám rostlina usychá a shodí listy, pomůže namočit květináč do nádoby s vodou, dokud se zem nepromáčí. Nebo kopřivu seřízneme a necháme ji znovu obrůst. Opad listů může způsobit chlad a také umístění na tmavém místě. Na kopřivě se mohou objevit také mšice, molice, nebo svilušky. Tito škůdci se dají zlikvidovat chemickými postřiky.Africká kopřiva září krásnými barvami a je pěknou ozdobou bytu a také zahrádky.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz