Kopřivy nacházíme téměř všude. Kopřiva se využívá v přírodním léčitelství, v kosmetice, ale je také vhodným doplňkem v kuchyni. Mladé kopřivy jsou bohaté na vitamíny a minerály.
Naše kopřivy
U nás sbíráme především kopřivu dvoudomou. Je to vysoká vytrvalá rostlina a je, myslím, natolik známá, že ji nebudu příliš blíže popisovat. Žahavé chloupky na listech a stoncích obsahují kyselinu mravenčí. Květy má drobné nenápadné. Roste s oblibou na místech s vysokým podílem dusíku v půdě, najdeme ji na rumištích, v příkopech, úhorech, v křovinách v okolí lidských sídel. Hojně roste také v lužních lesích, odkud se původně rozšířila.
Příbuzná kopřiva žahavka je jednoletá rostlina rostoucí nejraději na volné půdě (v záhonech, ve výsadbách, na okrajích pole). Vypadá podobně, ale je nižší a jednodomá. Dosahuje výšky 10 - 30 cm, v příznivých podmínkách až 50 cm.
Působení obou druhů je rovnocenné. Sbírá se list, nať, méně oddenek, ojediněle i plody nebo květy. Listy a nať je nejlepší sbírat do konce května, droga sbíraná později má slabší účinky. Na sběr kopřivy je dobré vzít si rukavice.
Sběr a použití
Vybírejte ty mladé kopřivy, které rostou na prosluněných místech. Vyhýbejte se příkopům a sběru u silnic (i místům, kde se kopřivě podezřele daří, tyto lokality bývají ve velké míře zamořeny dusičnany), tady rostlinky příliš zdravé nebudou.
Kopřiva se v jarních měsících nejčastěji užívá jako čajový nálev, skvěle se hodí také do polévek a lze z ní připravit výborný kopřivový špenát nebo oblíbenou velikonoční nádivku. Kopřiva obsahuje vitamin C, betakaroten a vitamin A, vápník a železo. Působí močopudně a rozpouští hleny v našem těle, čistí organismus od kyseliny močové, užívá se ke stimulaci krevního oběhu a pročištění organismu, při artritidě, revmatismu a dně. Je to naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve, je vhodná při chudokrevnosti, akné, ekzémech a revmatismu. Vzhledem ke schopnosti snižovat hladinu krevního cukru je kopřiva vhodným podpůrným prostředkem při cukrovce.
Recepty
Čaj s čistícím účinkem
Dvě vrchovaté kávové lžičky čerstvé rostliny se přelijí ¼ litrem vroucí vody a krátce povaří. Čaj necháme 10 minut ustát a přecedíme. Pije se dvakrát denně jeden šálek. Jarní pitná kúra z odvaru mladých kopřiv po dobu 6 týdnů vyčistí zimní usazeniny.
Salát z listů mladé kopřivy
1 kg kopřivy, 100 g mladé cibulky, 2 vejce, 50 ml rostlinného oleje, 1 svazek zelené petrželové natě, ocet, sůl
Kopřivu umyjeme a spaříme, pokrájíme a smícháme s nadrobno nakrájenou cibulkou a petrželovou natí. Salát osolíme, pokapeme olejem a octem. Ozdobíme kolečky natvrdo uvařených vajec. Můžeme doplnit kyselou smetanou.
Kopřivový špenát
Dvě vrchovaté hrsti důkladně omytých nasekaných mladých lístečků a vrcholků kopřiv, 2 lžíce másla, 3 prolisované stroužky česneku, 1 střední cibule, 2 lžíce mouky, 1 dcl plnotučného mléka (nebo sladké smetany), vejce, špetka muškátového oříšku.
Na másle zpěníme česnek, cibuli a jemně vmícháme mouku. Pak přidáme kopřivy, mléko a ostatní ingredience kromě vejce, kterým směs nakonec zahustíme. Kopřivovým špenátem lze plnit palačinky, nebo jej servírovat místo špenátu klasického.
Velikonoční kopřivová nádivka
4 porce: 35 dkg mladých kopřiv, 65 dkg veky nebo rohlíků, 5 vajec, 2 dl mléka, sůl, mletý pepř, muškátový květ, anglická slanina
Oprané mladé kopřivy nasekáme najemno, smícháme s nakrájenou vekou, kterou jsme navlhčili studeným mlékem. Nakrájíme slaninu a zprudka orestujeme. Po vychladnutí smícháme s vekou a kopřivami. Přidáme žloutky, koření a ze zbylých bílků vyšlehaný sníh. Opatrně promícháme a vložíme do sádlem vymazaného pekáčku nebo formy. Pečeme při teplotě cca 170 stupňů asi 20 - 25 minut. Tuto nádivku lze pojídat i samotnou jako tzv. velikonoční hlavičku.
Praktické rady a návody
Omlazovací kúra: dva týdny 3 krát denně pijeme 1 lžičku kopřivové šťávy na půl sklenice mléka nebo teplé vody asi 20 minut před jídlem. Šťávu vyrobíme v odšťavňovači.
Kopřivu můžeme použít i jako lék na vlasy. Posiluje je a zabraňuje jejich vypadávání. Lze připravit silný odvar pro omývání vlasů nebo zábal.
Recept na odvar: 4 - 5 vrchovatých dvou hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do 5 l studené vody, pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě 5 minut vyluhovat. Oplachujeme hlavu po každém umytí.
Pro každý druh vlasů je vynikající tinktura z oddenku kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim. V kosmetice jde zase o velice účinný čistící prostředek zvláště pro mastnou pleť.
Tinktura: Vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalijeme 30 - 40% pálenkou a necháme stát 14 dnů na teplém místě.
V lidovém léčitelství se revmatizmus léčí „šleháním“ postiženého místa čerstvou kopřivou.
Kopřiva není vhodná pro děti do dvou let, během těhotenství, při alergii na kopřivu, při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.
Jimas – čtenářka
ChytráŽena.cz