Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Léčivá síla stromů – ořešák královský

16. 07. 2011 | Zahrádka
Ořešák královský je jednou z nejpěstovanějších dřevin u nás.  Dorůstá do výšky 25 m. Kvete v dubnu a květnu. Květy jsou v převislých žlutozelených jehnědách. Ořešák královský začíná plodit od 8 let a dožívá se 100 let i více. Jsou známé také exempláře, které mají i 300 let. 

Pěstuje se hlavně pro své výborné plody, vlašské ořechy. Patří mezi léčivé stromy a okrasné dřeviny, které nesmí chybět na žádné zahrádce. Tato medonosná a rychle rostoucí dřevina poskytuje velmi kvalitní dřevo pro výrobu v nábytkářském průmyslu. Listy se dříve používaly k barvení vlasů. Ořechový olej se používal při opalování ke krásnému zabarvení kůže. Odvar z ořešáku se využíval na odpuzování hmyzu.

Léčivé účinky

Ořešák královský patří mezi léčivé stromy. Sbírají se zejména listy v červnu nebo zelené oplodí těsně před sklizní plodů, tedy v srpnu. Sklízejí se také zelené, ještě nezralé plody. Listy sušíme v tenké vrstvě. Po usušení uložíme do vzduchotěsných uzavíratelných nádob. Listy mají protizánětlivý účinek. Pro vnitřní použití se připravuje čaj - 1 lžička sušených listů na jeden šálek horké vody. Odvar z listů se používá jako kloktadlo při zánětu v dutině ústní. Odvary do koupele pomáhají při střevních a gynekologických potížích. Nálev se připraví z 10 dkg sušených listů na 1 l vody.

Vlašské oříšky, léčivé plody

Plody ořešáku královského jsou velice chutné. Jsou bohatým zdrojem vitamínů z rodiny B, které jsou potřebné pro správnou funkci srdce a nervové soustavy. Snižují hladinu cholesterolu v krvi a podporují mozkovou činnost. Oříšky konzumujeme jen přírodní, 5 vlašských oříšků denně.

Pěstování

Ořešák je krásná dřevina, která zdobí každou zahradu. Má rád slunné stanoviště chráněné před větrem. Množí se jednoduše semeny, které můžeme vysévat na podzim. Poškodit ho můžou jen velmi silné zimní mrazy.

Ořešák královský je léčivý strom, který nás svou  silou udrží v dobré  kondici.

Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
letos ze tří stromů jen jeden oříšek.Vše pomrzlo.
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji děvčata.
Obrázek uživatelky
profil
Na Moravě to lepší není. Taky pomrzly.

Jinak jsou to krásné stromy a oříšky mám ráda.
Obrázek uživatelky
profil
naštěstí také nepomrzly a zatím jich máme na stromě dost. Snad nepřijde takové krupobití jako loni. Sice nám i po kroupách některé ořechy na stromě zůstaly, ale chuťově nebyly tak dobré jako jiné roky.
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článekSmajlík,ale jak psala Macizaj tak letos ořechy pomrzlySmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles