Verbena se rovněž nazývá sporýš a jedná se o vytrvalý druh květin původem z Ameriky. U nás se většinou pěstují jako jednoletky – záhonové rostliny, ale seženete i víceleté. Některé převislé a pnoucí odrůdy můžete využít do závěsných nádob a do truhlíků, ale naleznete i vhodné rostoucí do výšky pro květináčové pěstování, dokonce i keříčkovité odrůdy mohou zaplnit vaše okrasné nádoby.
Květy si můžete vybrat v mnoha barevných i vícebarevných kombinacích. Květenství tvoří kvítky uspořádané v hroznu s nejrůznějšími barevnými odstíny kromě žluté barvy. Kvetou od července do října a některé druhy jemně voní.
Květy mají nejraději plné slunce, ale spokojí se i s polostínem. Úplný stín se nedoporučuje, v něm málo kvetou. Zemina je nejlepší živná a voduzadržující. Pokud roste, skutečně hojně ji zaléváme. Začátkem jara ji můžete vyset pod sklo nebo i koncem léta do skleníku. V letním horku zalévejte i dvakrát denně a nezapomeňte pravidelně hnojit. Je odolná proti otřesům, a tak snese různé přemisťování a převážení.
Tip: Vyštipujte odkvetlé květy! Stonky se více rozvětví a v létě rostlina nepřetržitě pokvete.
Prodávají se rozličné odrůdy křížence Verbena hybrida, zmíním např.: 'Sporýš Star Derams Red' – převislá, 'Verbena Lanai' – vzpřímená, 'Verbena Magelana' – převislá, 'Verbena Temari' v červené, bílé, fialové a růžové barvě, 'Verbena Tapien' – světle modrá, lososově růžová, bílofialová, bílá, sametově tmavě červená, fialová, červená, 'Verbena canadensis' kvete růžově, 'Verbena rigida' růžově nebo fialově.
Verbena officinalis – Sporýš lékařský
Jedná se o domácí druh sporýše. Lidově se nazývá železník. V čarodějnictví se totiž myslelo, že dokáže učinit tělo necitelným proti ranám i střelám. O jeho původu vypráví pověst - vyrostl prý z drátu, který Ježíš omotal svému pěstounovi okolo skráni, když ho choval.
Na mnohých místech ho považovali za magickou rostlinu. Mimochodem sporýšem se čistily oltáře pro rituály a ve Starém Římě se všechny rostliny nazývané Verbena používaly při posvátných obřadech. Rovněž sloužil jako afrodiziakum do nápojů lásky. Ve Starém Řecku byla rostlina zasvěcena Venuši a kněží nosili její kořen ve svém rouchu. V Persii šlo o rostlinu s čistě magickými schopnostmi a Egypťané věřili, že původ sporýše je ze slz bohyně Isis.
Setkáte se s ním na pustých místech, u cest, na kamenitých a štěrkových podkladech i jako plevel v zahradách a příkopech. Pokud kořeny přidáte k nakládaným okurkám, prý získáte příjemnou chuť. Čerstvé výhonky se mohou přidat do salátů a polévek, sušená rostlina pak do čajových směsí.
Sporýš lékařský se u nás řadí mezi ohrožené druhy. Od starověku se využíval v léčitelství, obsahuje hořčiny, tanin či glykosidy. Jako léčivka se využíval při bolestech hlavy, při zimnici, na podporu funkce jater a ledvin a při zažívacích problémech. Dnes se mu již nedostává tolik pozornosti jako dříve.
Petra Nachtmanová
ChytráŽena.cz