1. Může revmatizmus ovlivnit stav pokožky a podílet se na celulitidě?
Mezi revmatické choroby léčené v Revmatologickém ústavu patří záněty kloubů končetin (revmatoidní artritida), záněty páteřních a končetinových kloubů (ankylozující spondylitida, psoriatická artrtida), záněty cév (vaskulitidy), jiné změny v pojivu (systémová sklerodermie), artróza kloubů… V mnohých případech se jedná o tzv. autoimunitní onemocnění, kdy tělo vytváří proti svým tkáním protilátky. Dochází ke změnám v pojivové tkáni, často i k poruchám mikrocirkulace ve tkáních. V místech, kde je porušena mikrocirkulace, často může vzniknout narušení fyziologické lymfodrenáže, které může zapříčiňovat hromadění odpadních metabolických produktů. Vzniká porucha kolagenu a vazivové srůsty. Pojivová tkáň tím ztrácí svou pružnost. Vytváří se celulitida.
2. Dá se proti tomu něco dělat?
Specifická prevence revmatických chorob není dosud známa. Platí všeobecná pravidla ochrany kloubů – nevystavovat klouby dlouhé expozici v chladu, ve studené vodě, nevystavovat se zbytečně účinkům chemických toxických látek (vdechování aerosolů) a dodržovat zásady tzv. správné životosprávy. Proti celulitidě je možné bojovat racionální výživou, správným pitným režimem s úspěchem asi 30 %. Pohyb zlepšuje funkci lymfatického systému tím, že podporuje vyplavování odpadních metabolických produktů z organizmu – s úspěchem asi 30 %. O zbytek úspěchu se dělí přístrojová lymfatická drenáž – asi 30 % a specifické krémy, mýdla a gely, které podporují lymfatický systém a zvyšují pevnost a pružnost pokožky. Jejich používání musí být pravidelné, stejně jako provádění masáží partií zasažených celulitidou.
3. Mají lymfodrenáže pro změnu vliv na revmatologické potíže?
Lymfodrenáže jsou využívány na snížení otoků u revmatických onemocnění v určitém stádiu. Aplikace přístrojových lymfodrenáží u osob s revmatickými onemocněními jsou prováděny dle indikace odborného lékaře. Při fyzioterapii u revmatiků jsou prvky manuální lymfodrenáže používány v rámci aplikace technik měkkých tkání na přítomné otoky drobných ručních a nožních kloubů, loketních a kolenních kloubů. Podporou fyziologické lymfodrenáže se zlepšuje mikrocirkulace.
4. Existují nějaké konkrétní potraviny, které je třeba vyloučit ze stravy a naopak je do jídelníčku zařadit?
Ano, vyloučit ze stravy bychom zcela jistě měli sladkosti včetně čokolády, bílé pečivo, černou kávu a alkohol. Do jídelníčku bychom naopak měli zařadit dostatečné množství ovoce a zeleniny, pokud možno v syrovém stavu, protože si zachová obsažené vitamíny a antioxidanty. Doporučovány jsou jahody, borůvky, mandarinky, limetky, citróny, ostružiny, dýně, brokolice, pórek, mrkev, špenát, ředkvička, česnek , cibule, fazole, ale i kukuřičný klas. Neměli bychom zapomenout na celozrnný chléb a pečivo, obsahuje totiž sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Měli bychom častěji zařadit obilné, jáhlové i pohankové kaše, celozrnnou rýži, houby. Z mléčných potravin jsou doporučovány k časté konzumaci zakysané nízkotučné mléčné výrobky, z masné palety lze doporučit světlé maso, mořské ryby, také husí maso a krevety. Tuky bychom měli dodávat pomocí nenasycených mastných kyselin (vysoký je obsah omega 3 je v mořských rybách). Nesmíme zapomenout na pitný režim – 2,5 až 3 litry tekutin denně formou minerálních vod, ovocných a zeleninových šťáv, bílého a zeleného čaje. Bílý a zelený čaj zrychluje metabolizmus.
5. Co můžete jako odborníci doporučit?
Doporučit lze komplexní přístup k problému: zdravý životní styl, jak už jsem řekl dodržování zásad racionální výživy, pitného režimu, pohyb, přístrojovou lymfodrenáž a ev. vhodně doplnit krémy a gely proti celulitidě.
Na dotazy odpovídala MUDr. Hana Jarošová; primářka z Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu s atestací z FBRL.