Chudokrevnost je krevní onemocnění způsobené většinou nedostatkem železa. Náš organismus potřebuje tento minerál k tvorbě červených krvinek. Mírná chudokrevnost se projevuje únavou, sníženou výkonností a celkovou slabostí, těžší formu provází bledost, zvýšená tepová frekvence, bušení srdce, hučení v uších, závratě, dušnost a bolesti v dolních končetinách.
K nejvíce ohroženým skupinám chudokrevností patří vegetariáni, ženy v těhotenství, malé děti a osoby se zvýšenou krevní ztrátou. Léčba chudokrevnosti z nedostatku železa pomocí stravy je dlouhodobější záležitost.
Super potravina červená řepa je nejvíce ceněna při nejrůznějších krevních chorobách od anémií až po některé formy leukémie. Dodává přírodní formou do organismu železo a doporučuje se při chudokrevnosti a při celkovém oslabení imunitního systému. Aktivuje tvorbu červených krvinek a tím zásobování buněk kyslíkem. Doporučuje se denně pít půl litru směsi mrkvové a řepné šťávy.
Pro začátek je dobré namíchat směs ze tří dílů mrkvové šťávy a jednoho dílu šťávy z červené řepy a postupně poměr řepy zvyšujeme. Šťávu můžeme také ředit vodou v poměru 1:1. Pít samotnou šťávu z červené řepy se nedoporučuje, neboť její výrazný "čistící" účinek může způsobit pocit nevolnosti či průjem.
Tipy do kuchyně:
- Ze syrové řepy můžeme připravit řadu výborných salátů. Před oloupáním ji důkladně opereme a potom nahrubo nebo najemno nastrouháme. Malé bulvy mají jemnější chuť než velké.
- Červenou řepu na salát vaříme (40-50 minut) vždy ve slupce a loupeme až po uvaření. Chceme-li zkusit, zda je řepa měkká, můžeme ji propíchnout ostrým nožem. Po uvaření ji přelijeme studenou vodou a oloupeme. Místo vaření můžeme řepu upéci doměkka na plechu v troubě.
- Chuťově zajímavou přílohu k masu připravíme, když na hranolky nakrájenou řepu osmahneme na lžíci másla, zakapeme worcesterskou omáčkou, opepříme a osolíme.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz