Legenda o založení kláštera praví, že ho založil Vok z Rožmberka v roce 1259 (pozor, nezaměňovat s Petrem Vokem, ten zemřel roku 1611 ) z vděčnosti za svou záchranu poté, co v těchto místech málem utonul při přejezdu rozvodněné Vltavy.
Fakt je, že byl dobrý křesťan a prozíravý hospodář a vytvořením duchovního a kulturního centra na svém panství si měl naklonit boží přízeň a jednak získat důstojnou hrobku pro sebe a své potomky s trvalou péčí a koneckonců i společenské uznání.
Místo bylo vybráno uprostřed hlubokých lesů, ale zároveň při tržní osadě u tehdejšího brodu na Vltavě, kterou zde pravidelně překračovaly kupecké karavany. Vyšší Brod pak znamená "výše položený brod" na rozdíl od brodů položených níže po proudu Vltavy, např. v blízkosti tzv. Nižšího brodu byl založen hrad Rožmberk.
Řád cisterciáků byl zvolen patrně proto, že v domovině Vokovy manželky Hedviky ze Schaumburku byli cisterciáci početní a hodně oblíbení.
Díky své poloze uprostřed lesů zůstal klášter uchráněn před nepřízní většiny válek a proto zůstal klášterní areál v podstatě neporušen. Cisterciákům byl vrácen v roce 1991, a ti jej postupně zvelebují. S průvodcem můžete od května do září navštívit kostel, knihovnu (třetí největší v českých zemích) a obrazárnu.
V přilehlé budově opatství sídlí Poštovní muzeum s rozsáhlou expozicí poštovnictví v Čechách, na Moravě a Slezsku od roku 1526 až do současnosti. V dolní části areálu je návštěvnické centrum a klášterní prodejna, kde kromě pohlednic a různých informačních materiálů můžete zakoupit i zajímavé suvenýry jako klášterní med či různé klášterní likéry.
Vyšší Brod je velice atraktivním turistickým místem, Lipno je na dosah, v okolí je množství značených cest, cyklisté mohou využít nově otevřených přechodů na návštěvu rakouského příhraničí.
Nad městečkem je na řece 2 km dlouhá vodní nádrž Lipno II., která slouží jako vyrovnávací nádrž k hlavní přehradě. Pod 224 m dlouhou hrází se nachází známý vodácký kemp, odkud v sezoně vyrážejí stovky lodí, Vltava je v tomto úseku vodácky nejfrekventovanější řekou v České republice.
Můžeme se odtud vydat k Čertově stěně (viz můj článek Čertovská místa českých luhů a hájů) nebo si vybrat ze tří stezek, které vznikly jako česko-rakouský projekt: Opatskou stezku I. (3,3 km), Opatskou stezku II. (4,2 km) a rakouskou Meditační stezku Steinbach.
My zvolili Opatskou stezku I., jejíž začátek je u Rožmberské (boční) brány vyšebrodského kláštera. Jde o nenáročnou okružní procházku, kterou zvládnou i děti. Projdeme se údolím potoka Menší Vltavice a na 7 informačních tabulích se seznámíme se zajímavostmi v okolí. Jedním z nich je uměle vytvořené koryto kanálu, kterým se přivádí do kláštera užitková voda a kolem něhož vede první část naší cesty. Nejhezčí zastávkou jsou pak vodopády Sv. Wolfganga.
Výlet do Vyššího Brodu můžeme rovněž spojit s návštěvou hradu Rožmberk.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz