Ale jak šel čas, pochopila jsem, že bez cibule se vařit nedá. A tak jsem se cibuli naučila připravovat, jíst...jedině snad syrovou cibuli jako přílohu či v salátu nesním.
A nakonec jsem znovu objevila její léčebné účinky. Vzpomněla jsem si, jak mi maminka dělala sirup, když jsem byla nastydlá a já ho nesnášela. No a nyní to dělám vlastním dětem. Musím říct, že mám dobré zkušenosti, a když je to jen nachlazení nevyžadující antibiotika, cibule opravdu pomůže.
Zde je pár tipů, které mám osobně vyzkoušené.
Třeba pomohou i vám či vašim dětem.
Třeba pomohou i vám či vašim dětem.
Při infekcích dýchacích cest, nachlazení pomáhá sirup. Ten uděláme tak, že nastrouháme cibuli, dáme do skleničky a přidáme 2 polévkové lžíce medu. Necháme minimálně hodinu uležet, cibule pustí šťávu. Potom přecedíme přes plátno a máme sirup.
Když nemáme med nebo jsme na něj alergičtí, použijeme cukr. Dáváme 3x denně v malých dávkách. Syn se sice ošívá, vědět, že je tam cibule, vůbec by to nespolkl, tak mu říkám, že je to speciální med při nachlazení....
A když zrovna nemám chuť na cibuli v syrové podobě, tak tady je další tip, který také pomáhá. Cibuli nakrájíme na kostičky, dáme do ½ litrového hrnku a zalijeme vroucí vodou. Louhujeme 3-5 min a potom zcedíme. Osladíme cukrem nebo medem a teplé pijeme.
Na rýmu zase pomáhá, když si v cibulové šťávě namočíme vatičku a dáme do nosní dírky – postupně....
Při zahlenění zase pomáhá nakrájená cibule, kterou smícháme se sádlem a namažeme na hruď. Pod sebe dáme igelit, jelikož sádlo teče a na směs teplý ručník. Necháme cca 15 min působit. Opakujeme několikrát za den.
Při oparech na rtech je vhodné na ně několikrát denně přiložit plátek cibule.
No a na bolest v krku pomáhá tenhle driják: 2 lžíce medu dáme do misky, (pokud není tekutý, rozpustíme ve vodní lázni), do na jemno nakrájenou cibuli a stroužek česneku. Smícháme a necháme min hodinu odstát. Pak po lžičkách užíváme, cca 3-5 denně. Upozorňuji, že je to síla, ale zabírá to.
Můj syn měl bradavice na noze, jednu velkou a jednu malou. Té malé se zbavil docela snadno a to tím, že jsme přikládali na noc plátek cibule, každý den. Ta velká se nakonec musela vypálit, ale na tu menší cibule pomohla. Bradavice se vyloupla i s kořínkem a byl pokoj.
Maminka mi zas prozradila, že když byla malá, měla dost mastné vlasy a lupy. Babička jí proto před spaním potírala pokožku šťávou z cibule, zabalila pak igelitem a na to ručníkem. Ráno vlasy důkladně umyla a toto se opakovalo asi měsíc. Prý to pomohlo. Chápu ale, že v dnešní době, kdy existují různé druhy šamponu, tohle asi nikdo dělat nebude.
A ještě taková delikátní rada. Při bolestech hemeroidů, kdy nemáme moderní čípek, pomůže i cibule. Malou podlouhlou, nebo jádro větší, spaříme horkou vodou a použije jako čípek. Upozorňuji, že tohle jsem nezkoušela, to je jen vyčtená rada!!!
Také brečíte, když krájíte cibule?
Já strašně, na mě působí i šnitlík. A zase přidám pár rad, jak slzení očí zahnat.- čicháním ke chlebu
- namočením nože do vlažné vody
- žvýkáním žvýkačky
- rychlým krájením cibule
- nasazením potápěčských brýlí....:-)
Máte-li další radu, kde pomáhá cibule, napište. Já teď už na ní nedám dopustit, byť máme moderní léky a přípravky.
Nice0205 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz