Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Dejte potu za uši. Víme jak.

19. 07. 2012 | Krása
V předchozí části o pocení jsme si vysvětlili, proč a kdy se potíme. Dnes se naučíme pot usměrňovat a minimalizovat škody, které dokáže napáchat.

Čtěte článek:
Víte, proč se vlastně potíme?

Řekni mi, co jíš...

Je to tak, svým jídelníčkem dokážeme v boji s potem mnohé. Pálivá jídla, alkohol, káva, sladkosti a cigarety tvorbu potu podporují. Aromatická jídla jako je česnek, cibule, kari, kmín, uzené ryby nebo ryby v oleji zase zvyšují zápach potu. Naproti tomu rýže, citróny a čerstvé fíky dokážou pocení omezit.
Pijme. Hodně a pravidelně. Pocením ztrácíme nejen vodu, ale také důležité minerální látky, které musíme tělu dodat zpět. Nejlépe pomocí neperlivých minerálních vod (zvláště těch, které obsahují zvýšené množství hořčíku), jablečného moštu nebo bylinkových čajů zabraňujících pocení, například šalvějový nebo z ořechových listů. Existují také speciální bylinné směsi. Ty povětšinou obsahují  květy lípy, maliníku, řapíku, třezalky, řebříčku a podobně. Pomáhají upravovat činnost jater a ledvin, snižují přehřívání organizmu a působí močopudně, aby se v těle nehromadily tekutiny, které by jinak odcházely pocením.

poceníPoťme se cíleně

Sport, sauna a relaxační techniky typu jóga, tai-chi či Qi gong nám pomohou optimalizovat fungování našeho těla, udržovat si ideální váhu, cítit se příjemně a být pozitivně naladěny. Pozitivní pohled na svět nám zase pomáhá zvládat životní situace. Zkrátka, čím víc jsme "v pohodě", tím méně nás bude zatěžovat pocení vyvolané stresem...


Hygienické minimum

Je ostudné, když při všem, co dnes máme k dispozici, dokážeme své okolí obtěžovat pachem vlastního potu. Co tedy s tím?
Pravidlo první: pryč s chlupy v podpaží! Bakteriím zodpovědným za rozklad potu a do značné míry i za náš tělesný pach, se obzvlášť dobře daří v neoholeném podpaží. Voda, mýdlo a antiperspiranty by měly být našimi denními společníky.

Za mnohé může i oblečení: prodyšné přírodní materiály, jako je bavlna a len, podporují kožní dýchání a tělu je v nich dobře. Na rozdíl od neprodyšných syntetických materiálů. K tvorbě velkých potních skvrn přispívá také přiléhavé oblečení. Tomu ale můžeme velice snadno odpomoci vložkami do podpaží.

Příroda a jiní pomocníci

Když nám příroda nadělila pocení, vymyslela také bylinky, které je mohou zmírňovat. Tři šálky šalvějového čaje denně dokážou zázraky. Koupel ve výluhu z ořešákových listů a dubové kůry nebo v rajčatové šťávě zmírní pocení celého těla a přeslička nebo zelený čaj jsou bezkonkurenčními pomocníky v boji se zapáchajícíma nohama.
Na propocené a zapáchající oblečení zase nastupte s kyselinou citrónovou, octem nebo jedlou sodou.

Co když je hůř?

Bohužel ne vždy tělo funguje tak, jak by mělo. Zvýšené pocení může být projevem nemoci, například hyperhidrózy. S tou ale nebudeme určitě bojovat sami, její řešení přenecháme lékařům. Čím dříve, tím lépe.

Zdroj: Protipotu.cz

Hana Houbičková
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles