Potničky
Obzvlášť rozšířeným letním problémem jsou potničky, drobná svědící vyrážka,vznikající v důsledku zadržování potu pod kůží a následného zablokování potních kanálků. Příčinou může být nejen teplé a vlhké počasí, ale též nevhodně zvolené oblečení ze syntetických materiálů, které pokožce neumožňují dýchat. Kůže se zapaří a snadno podráždí, následkem toho dochází k nepříjemnému svědění či dokonce k bolesti. Kritickými místy jsou ohyby těla nebo místa, kde se kůže o sebe tře – vnitřní strany stehen, hýždě, oblast konečníku či podpaží. Proto v první řadě dbejte na to, aby pokožka dýchala. Riziko vzniku potniček snížíte, když upřednostníte vzdušné, přírodní materiály. V horkých letních dnech pomůže též vlažná sprcha. Studená vás sice na chvíli zchladí, tělo však na chlad reaguje prudkým zúžením cév a vám tak bude ještě větší teplo. Nepodceňujte ani dostatečný příjem tekutin, potničky mohou vznikat také jako důsledek přehřátí organismu. Princip je jednoduchý – když vaše tělo nebude mít odkud čerpat tekutiny, jeho ochlazovací schopnost se omezí, následkem čeho může dojít k zadržení potu pod kůží a nepříjemným vyrážkám.
Kvasinkové infekce
Kvasinkové infekce způsobuje candida – houba, respektive druh kvasinky, která se v malém množství přirozeně nachází v ústech a střevech. Samotné pocení vám tedy kvasinkovou infekci nevyvolá, avšak mějte na paměti, že candida se nejlépe rozmnožuje v teplých, tmavých a vlhkých místech. Výborně se jí daří například v zapoceném oblečení.Jakmile se nadměrně zpotíte, snažte se co nejdříve převléct do suchého a čistého oblečení. Po návratu z běhu či tréninku zamiřte hned do sprchy a nezůstávejte v propoceném tričku déle, než je nutné. Samozřejmě i v tomto případě platí, že nic nepokazíte vzdušnými a přírodními materiály.
Intertrigo
Kvasinky, které vznikají rozkladem potu, mohou být původcem dalšího nepříjemného onemocnění kůže, které postihuje především oblast kožních záhybů, podpažní jamky a místa nadměrného pocení. To, že onemocnění není namístě podceňovat, potvrzuje i dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová: „Při nadměrném pocení a zapaření dochází k přemnožení kvasinek, které způsobují změknutí kůže, porušení její vrstvy s následnou tvorbou prasklin, vzniká onemocnění tzv. intertrigo. Popřípadě může dojít až k infikování bakteriální infekcí, která se na poškozené kůži snadněji uchytí.“ Kromě prasklin na kůži rozpoznáte intertrigo i podle píchání, pálení a svědění či zčervenání kožních záhybů.Atletická noha
Nenechte se zmást názvem onemocnění. To, že jste atlet, ještě neznamená, že se vám podaří vyhnout syndromu atletické nohy. Jedná se totiž o mykotickou infekci, která při nedostatečné hygieně může potrápit i vás. Mezi nejčastější projevy patří svědění a pálení pokožky prstů a nohou, šupinatá a praskající kůže či dokonce zápach. Houbě se nejlépe daří ve vlhkém prostředí. Zpocené nohy v botě s uzavřenou špičkou jsou tak pro mykózy doslova živnou půdou. Dbejte proto, aby byly nohy vždy v suchu. Ponožky pravidelně měňte a v horkých letních dnech upřednostňujte otevřenou obuv. Atletická noha je infekční onemocnění, kterým se můžete nakazit i přímým dotekem či kontaktem s kontaminovanými povrchy. Dávejte si proto pozor na veřejné sprchy, plavecké bazény či šatny. Chránit své nohy žabkami nebo sandály se rozhodně vyplatí.Co s tím?
Jako v případě jiných kožních komplikací platí, že problém nastává, když zanedbáte hygienu. Základem vaší hygienické rutiny by mělo být pravidelné sprchování, důsledné osušení kůže, vždy čisté oblečení ze vzdušných materiálů a správně zvolený antiperspirant. Ten totiž na rozdíl od deodorantu napomáhá snížit tvorbu potu.Zdroj: Rexona