Čtěte článek:
Víte, proč se vlastně potíme?
Řekni mi, co jíš...
Je to tak, svým jídelníčkem dokážeme v boji s potem mnohé. Pálivá jídla, alkohol, káva, sladkosti a cigarety tvorbu potu podporují. Aromatická jídla jako je česnek, cibule, kari, kmín, uzené ryby nebo ryby v oleji zase zvyšují zápach potu. Naproti tomu rýže, citróny a čerstvé fíky dokážou pocení omezit.Pijme. Hodně a pravidelně. Pocením ztrácíme nejen vodu, ale také důležité minerální látky, které musíme tělu dodat zpět. Nejlépe pomocí neperlivých minerálních vod (zvláště těch, které obsahují zvýšené množství hořčíku), jablečného moštu nebo bylinkových čajů zabraňujících pocení, například šalvějový nebo z ořechových listů. Existují také speciální bylinné směsi. Ty povětšinou obsahují květy lípy, maliníku, řapíku, třezalky, řebříčku a podobně. Pomáhají upravovat činnost jater a ledvin, snižují přehřívání organizmu a působí močopudně, aby se v těle nehromadily tekutiny, které by jinak odcházely pocením.
Poťme se cíleně
Sport, sauna a relaxační techniky typu jóga, tai-chi či Qi gong nám pomohou optimalizovat fungování našeho těla, udržovat si ideální váhu, cítit se příjemně a být pozitivně naladěny. Pozitivní pohled na svět nám zase pomáhá zvládat životní situace. Zkrátka, čím víc jsme "v pohodě", tím méně nás bude zatěžovat pocení vyvolané stresem...Hygienické minimum
Je ostudné, když při všem, co dnes máme k dispozici, dokážeme své okolí obtěžovat pachem vlastního potu. Co tedy s tím?Pravidlo první: pryč s chlupy v podpaží! Bakteriím zodpovědným za rozklad potu a do značné míry i za náš tělesný pach, se obzvlášť dobře daří v neoholeném podpaží. Voda, mýdlo a antiperspiranty by měly být našimi denními společníky.
Za mnohé může i oblečení: prodyšné přírodní materiály, jako je bavlna a len, podporují kožní dýchání a tělu je v nich dobře. Na rozdíl od neprodyšných syntetických materiálů. K tvorbě velkých potních skvrn přispívá také přiléhavé oblečení. Tomu ale můžeme velice snadno odpomoci vložkami do podpaží.
Příroda a jiní pomocníci
Když nám příroda nadělila pocení, vymyslela také bylinky, které je mohou zmírňovat. Tři šálky šalvějového čaje denně dokážou zázraky. Koupel ve výluhu z ořešákových listů a dubové kůry nebo v rajčatové šťávě zmírní pocení celého těla a přeslička nebo zelený čaj jsou bezkonkurenčními pomocníky v boji se zapáchajícíma nohama.Na propocené a zapáchající oblečení zase nastupte s kyselinou citrónovou, octem nebo jedlou sodou.