Po letošní tuhé zimě se lidé opět zaměřují na zdravý životní styl, snaží se více cvičit, zdravěji jíst a být aktivní. Prostřednictvím jarní očisty zbavují své tělo škodlivých látek a snaží se nastartovat metabolismus. Často se však zapomíná, že pro udržení dobré tělesné kondice jsou bezpodmínečně důležitá zdravá střeva. Ačkoli se o tomto problému málo hovoří, je dokázáno, že až 70 % naší imunity je přímo závislé na správném fungování trávícího traktu. Kvalitní zažívání přímo ovlivňuje naši kondici, obranyschopnost těla a je základní prevencí vzniku zhoubných nádorů. Proto bychom se měli o svá střeva pečlivě starat a dbát o ně. Současný trend v České republice je však bohužel přesně opačný.
„V posledních 100 letech se výrazně změnil životní styl a stravování lidské populace. Máme mnohem méně pohybu, mnohem častěji užíváme antibiotika. Ve stravě pak upřednostňujeme energeticky bohaté potraviny s minimálním obsahem vlákniny, ale velkým obsahem potravinových aditiv, emulgátorů, barviv. Veškeré tyto změny vedou ke vzniku civilizačních chorob,“ říká Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
Nezdravým životním stylem si lidé ve svém těle ničí mj. důležité bakterie, které jsou pro správné trávení nezbytné. Téměř každý člověk tak má ve svých střevech 1-7 kg nestrávených zbytků potravy. Tyto nestrávené zbytky jsou vysoce toxické a potlačují funkci imunitního systému, potencionálně způsobují plynatost, nadýmání a zpomalují proces trávení, přičemž významně snižují vstřebávání živin a zpomalují metabolismus. Výsledkem je nejen to, že mnozí lidé trpí zácpou, častou únavou, nemocemi, ale i smutné světové prvenství České republiky ve výskytu rakoviny tlustého střeva.
„Bakterie jsou extrémně důležité pro náš organismus. Tvoří obsah trávicího ústrojí, zajišťují správnou funkci střev, vytvářejí v našem těle vitamíny, atd. Díky nim se tělo dokáže bránit chorobám,“ doplňuje Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.
Lékaři proto lidem doporučují užívání doplňků stravy, které napomáhají správnému trávení a dodávají tělu nejen chybějící bakterie, ale i další důležité látky, především vlákninu. Tyto preparáty však musí být skutečně kvalitní, nejlépe přírodního původu.
KOLIK VLÁKNINY?
Podle současných doporučení by dospělý, zdravý člověk měl konzumovat minimálně 26 gramů vlákniny denně, ideální objem je 26-35 gramů. V současné, běžné stravě se v průměru vyskytuje 5-11 gramů denně.PROČ DOPLŇOVAT VLÁKNINU Z JINÝCH ZDROJŮ?
Jak již bylo zmíněno, současná "neslaná, nemastná" strava je velmi chudá na vlákninu. Vnější slupka většiny potravin, která je bohatá na vlákninu, je velmi často odstraněna zpracovatelským postupem, jako je mletí, odstraňování slupek, vaření nebo extrahování. Abychom získali větší množství rozpustné vlákniny, měli bychom jíst daleko větší množství nerafinovaných potravin.Čtěte také další související články:
Jak překonat zácpuZácpa v těhotenství, problém, o kterém se málo hovoří