Trávicí trakt je soustava orgánů, která se podílí na příjmu, zpracování a vylučování potravy. Právě potíže se zažíváním patří mezi nejčastější onemocnění dnešní doby. Aby nám zažívací trakt dobře fungoval, potřebuje spoustu vitamínů, minerálů, které se ve stravě nacházejí a které mu prospívají. Nedostatek potřebných látek a různé vedlejší vlivy mohou zažívání poškodit. Například velmi teplá nebo studená jídla mohou poškodit jeho sliznici.
Tvrdé potraviny, když se v ústech dobře nerozmělní, mohou podráždit nejen jícen, ale také žaludek. Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály trávicí trakt regeneruje a posiluje imunitní systém. Zatímco alkohol, káva, pálivé koření, sůl, cukr, živočišné tuky a bílkoviny jej mohou ohrozit.
Potrava, která usnadňuje trávení
Paprika povzbuzuje organismus a pomáhá při poruchách trávení. Působí proti plynatosti a jako mírné projímadlo. Obsahuje dva cenné vitamíny A a C. Červená paprika má více vitamínu C než pomeranče a citróny. Kedlubny jsou bohaté na vitamíny a minerály, nejvýznamnější z nich je betakarotén a hořčík. Pomáhají při trávení.
Květák je pro naše zdraví nejprospěšnější. Patří mezi nejstravitelnější a nejchutnější brukvovitou zeleninu. U některých osob může způsobit nadýmání. Je výborným zdrojem vitamínů, cenný je betakarotén, vitamín B a E. Z minerálů obsahuje nejvíce draslíku. Působí dobře na celý trávicí trakt. Společně s mrkví a chřestem je vhodný při různých onemocněních žaludku a střev. Cuketa zklidňuje trávicí soustavu, je lehce stravitelná. Pomáhá při poruchách trávení. Olivy, pochoutka ze Středomoří. Obsahují významné množství provitaminu A a vitamínu B a E. Z minerálů obsahuje nejvíce vápníku. Zlepšují trávení a zvyšují chuť k jídlu. Díky vysokému obsahu oleje olivy působí jako mírné projímadlo.
Žlučník
Salátová čekanka pomáhá při problémech se žlučníkem. Je jedním z nejlepších zdrojů kyseliny listové a vitamínu skupiny B. Ředkvičky mají ostrou a pikantní chuť, obsahují hodně vitamínu C a z minerálů draslík. Také olivy, rebarbora a artyčoky zvyšují vylučování žluče a zlepšují její odtok do střev.
Žaludek
Ananas - přítel žaludku - je velmi chutné a šťavnaté ovoce, které je bohaté na vitamíny a minerály. Pomáhá při žaludečních potížích. Zelí léčí žaludeční vředy. Je bohaté zejména na betakarotén a vitamín C, kterého má přibližně stejně jako pomeranče. Velké množství draslíku a vápníku. Zelí je bohaté na vlákninu, působí jako mírné projímadlo. Kvašené zelí čistí krev. Čínské zelí obsahuje mnoho betakaroténu a vitamínu C. Brambory - nejlepší přítel žaludku. Jsou dobrým zdrojem vitamínu C. Mají vysoký obsah draslíku a vlákniny. Patří mezi plnohodnotnou potravinu, která obsahuje sacharidy a proteiny. Nejstravitelnější jsou brambory jako bramborová kaše, která se uplatňuje zejména při žaludečních obtížích.
Střeva
Jablka jsou pro naše zdraví cenným ovocem, protože organismus je dobře snáší. Léčí průjem i zácpu. Jsou nejbohatší na látky, které mají protizánětlivé účinky. Při průjmu můžete jíst jablečnou stravu, která se skládá z pečených a vařených jablek a také přesnídávek. Při zácpě se doporučuje sníst dvě jablka na lačno. Upravují funkci střev. Slívy jsou projímadlo, které chrání střeva. Používá se při zácpě. Můžeme je použít čerstvé i sušené, které se mají přes noc namočit do vody. Slívy pročišťují organismus. Kukuřice zklidňuje střeva. Obsahuje hodně draslíku a je dobrým zdrojem vlákniny, používá se při střevních obtížích. Čerstvou kukuřici můžete vařit ve vodě nebo péct na ohni přímo z klasu.
Játra
Játra působí jako filtr, přes který jde většina jedů a nebezpečných látek. Zdravá strava pomáhá játra regenerovat. Některé druhy ovoce a zeleniny játra pročišťují. Jako například hroznové víno, artyčoky, cibule a jiné. Játrům prospívají také ředkvičky, třešně, banány, jablka, jahody, listová zelenina, kysané zelí, med a olivový olej. Alkohol, živočišné bílkoviny a tuky je velmi ohrožují.
Rostlinná strava trávicí trakt regeneruje a posiluje.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz