I přesto, že mají chuť stejnou, jako brambory žluté, jsou prý zdravější. A také Vám zpestří jídla, která z nich budete připravovat. Takový bramborový salát, fialová bramborová kaše, nebo barevné hranolky? Kdo by odolal.
Proč jsou zdravější
Anthokyany, které jsou obsaženy v zelenině i ovoci, se vyznačují antioxidační aktivitou, která působí preventivně na různé civilizační choroby, anthokyany také zlepšují funkci zraku, chrání srdce, cévy i celé tkáně před poškozením, a zabraňují vzniku rakoviny. Čím jsou brambory více tmavší, tím jsou pro naše zdraví lepší.
Antioxidační kapacita u fialových brambor je dvakrát až třikrát vyšší, než je tomu u brambor žlutých. Fialové brambory se skladují při 4 st. C, a to obsah anthokyanů ještě zvyšuje. Před rašením, tedy na konci skladování, se anthokyany koncentrují v oblasti očka. Při vaření brambory neztrácejí svoji fialovou barvu, ani žádné obsažené živiny.
Proč jsou fialové
Mohou za to již zmiňované anthokyany, což jsou přírodní barviva. U původních odrůd byly zbarveny dužniny jen částečně, a to ve tvaru obloučků, proužků, nebo různých paprskovitých obrazců. Celé zbarvení fialové dužniny bylo spíše vyjímkou.
Kde jsou nejoblíbenější
Nejvíce se fialové brambory používají ve Francii, když je uvaří, mají tamní malé rohlíčkovité odrůdy sytě fialovou barvu a chutnají jemně oříškově.
Naše vypěstovaná odrůda Valfi
Je to klasická konzumní poloraná až polopozdní odrůda, která má modrofialovou slupku a modrofialovou dužninu. Hlízy má středně velké až velké a jsou oválného tvaru. Varný tip je B a C. Vypěstovali ji čeští vědci ve Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodě. V roce 2005 byla registrovaná a také získala ocenění – hlavní cenu Zlatý klas.
Anthokyany jsou také obsaženy například v červeném zelí, ostružinách, borůvkách a v červené řepě.
Pokud milujete hranolky, které nejsou zrovna zdravé a tělu prospěšné, dejte si aspoň jejich zdravější variantu v podobě fialových brambor, určitě si pochutnáte.
Iris – čtenářka
ChytráŽena.cz