Fobie (od slova „phobos“ tedy „strach“) označuje neopodstatněný a neovladatelný děs, který dokáže člověka naprosto paralyzovat a v extrémních případech ho může i ohrozit na životě.
Z čeho všeho může člověk fobii mít? Dvěma slovy – z čehokoliv. Relativně častá je klaustrofobie - strach z uzavřených prostor, arachnofóbie – strach z pavouků, akrofóbie – strach z výšek, aviofóbie – strach z lítání letadlem, ... existuje však také fobie z červené barvy, z mostů, z panenek, ze slova „ne“, z nepravdivého udání sebe sama, z květin, z vody, z chození, z nahoty, z klaunů... Na první pohled se to zdravému člověku může zdát až úsměvné, ale uvědomme si, že se jedná o velice reálný pocit hrůzy, který dokáže člověka zcela ochromit!
Jak fobie vzniká? Přesný mechanismus původu fobie neznáme, ale víme, že někteří lidé k ní mají blíže než jiní. Psychická odolnost se částečně dědí, přispět k rozvoji nebo potlačení fobie však můžeme i sami. Například jsou-li vám nepříjemné myši, ošklivíte si je a máte tendenci se kolem sebe rozhlížet, kde by se mohly ukrývat, dostáváte se tím do „začarovaného kruhu“. Podporujete svůj vlastní strach a živíte ho tím, že mu věnujete stále větší a větší pozornost.
Lze fobii léčit? Ano, lze, ale jedná se o léčbu dlouhodobou a navíc poměrně „drsnou“, neboť se ve výsledku budete muset svému strachu postavit tváří v tvář. Máte strach ze tmy? Pak vás v průběhu léčby budou tmě (v různých stupních a po různou dobu) vystavovat. Nicméně budete neustále pod dohledem lékařů, kteří se postarají o to, aby vám žádné nebezpečí nehrozilo. Pokud máte ve svém okolí osobu, která skutečně nějakou fobií trpí, rozhodně se nepokoušejte léčit ji sami! Přenechte to odporníkům! Chybný postup léčby může situaci ještě více zhoršit či dokonce vyvolat řadu vedlejších komplikací.
Lidé trpící fobií jí musí podřídit velkou část svých životů, což je pochopitelně značně omezuje. Například fobie z otevřených prostor uzamyká člověka v bytě a brání mu vyjít ven, i kdyby už neměl co jíst, nebo začalo v bytě hořet!
Jak se zachovat, když zjistíte, že fobií trpíte vy nebo někdo z vašich blízkých? Především si jasně řekněme, že to neznamená, že je daná osoba blázen! Do psychických problémů se může dostat kdokoli a kdykoli, není se tedy za co stydět. Druhým krokem je odhodlání problém řešit a vyhledat pomoc. A třetím a nejnáročnějším – udržet si odhodlání a nad fobií zvítězit!
agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz