Sami víme, jak na nás hudba působí. Při prvních tónech naší oblíbené písničky se nám zvedne nálada a naše chmury odplují do neznáma. Tak hudba působí i na děti. Je pro ně příjemné uklidnění, které jim můžeme nabídnout již od narození. I když jsou ještě v bříšku, jim maminka může zpívat, protože dítě v bříšku také vnímá veškeré podněty z vnějšku.
Dítě a hudba
Nejen, že tedy hudba působí pozitivně jak na nás, tak na děti, ale může přispět k posílení předčasně narozených dětí. Každý rodič by měl svému dítěti zpívat a nekoukat na to, jestli zpívá falešně nebo text písně je jiný, dítě to nepozná, protože píseň nezná. Velice ho zaujme projev rodiče a začne milovat snahu a vaše úsilí, které mu věnujete. Snažte se svoje pěvecké možnosti neomezit jen na ukolébavky, můžete zpívat i písně, které zaslechnete v rádiu. Zkuste hudbu propojit i do her, co takhle schovávaná, u které se bude zpívat.
Jakou hudbu dítěti nabídnout?
Pokud má dítě rádo jinou hudbu než vy, nechte ho. Dítě tvoří svojí osobnost tím, co si samo vybírá, vy ho můžete nasměrovat, ale výběr nechte na něm a to i s tím rizikem, že se vám jeho výběr nebude líbit. Důležité je také nechat dítě produkovat svojí vlastní hudbu, pokud chce bubnovat na hrnce nechte ho, i když vám to není příjemné.
Malému dítěti určitě ze začátku dávejte k poslechu dětské písničky, a nebo když jste mu již v bříšku pouštěli nějakou hudbu, pouštějte mu ji dál, ať získá pocit bezpečí, které mělo v bříšku.
Starší děti velice rády na hudbu tančí, tančete s nimi, tím rozvíjíte jeho pohybové schopnosti a vy si také zacvičíte a při hudbě odreagujete.
Vaším cílem by mělo být pěstovat lásku dítěte k hudbě a ne ho nutit hudbu poslouchat, pokud si dítě řekne, pusťte mu jeho oblíbenou písničku, ale nenuťte ho poslouchat něco, co samo nechce, může se tak stát, že hudbu nebude chtít poslouchat. Dítě by totiž nemělo získat pocit, že je do poslechu hudby tlačeno.