Úlohou imunitního systému není pouze obrana proti cizorodému nebezpečí, je to také tolerance prospěšného, nebo alespoň neškodného. Selže-li tato tolerance, dochází například k reakcím na potraviny, pyly, zvířecí alergeny a další a další. K prvnímu kontaktu alergenů s naším tělem dochází na povrchu kůže a na sliznicích. Tam se také nejčastěji odehrávají alergické reakce. Jsou to různé typy vyrážek a otoků na kůži, někdy se mohou tvořit i puchýřky nebo prokrvácené modřiny. Lze vidět i otoky kůže a podkoží.
Příliš citlivá imunita
Příznaky postižení dýchacích cest jsou rýma, ucpaný nos, chrápání až astmatická dušnost a kašel. Některé typy alergie mohou postihovat i plicní tkáň a vyvolávat neinfekční záněty plic. V zažívacím traktu vídáme při alergii nejčastěji podráždění sliznice, zarudnutí, otok. Pacienti mohou zvracet, mají křeče v žaludku, průjem. V některých případech dochází i ke krvácení do stolice jako projevu potravinové alergie. Je to u kojenců, kteří takto reagují na cizorodé bílkoviny, nejčastěji kravského mléka.Když alergen koluje v krvi
Pokud alergen pronikne přímo do krevního oběhu, mohou být reakce prudké, až život ohrožující. Prvními projevy takové reakce může být svědění dlaní a plosek nohou, kopřivka, otoky kůže, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, kašel, hvízdavá dušnost, postupně dojde k poklesu krevního tlaku, poruše srdečního rytmu nebo k srdeční zástavě.Bezprostřední ohrožení života nastává také při otoku hrtanu, kdy pokud není pacient včas léčen, může dojít k udušení. K celkovým projevům alergické reakce patří mírně zvýšená teplota, únavnost, malátnost, snížení pracovní nebo školní výkonnosti.
Vyšetření odhalí příčinu
V laboratorních testech nedochází ke zvýšení ukazatelů zánětu ani nebývá narušeno vnitřní prostředí. Odchylky jsou ale časté při imunologickém vyšetření. Typicky je nacházeno zvýšení alergických protilátek (typ IgE) v séru.Podle klinického obrazu může být alergie zaměněna s celou řadou chorob, podrobnější vyšetření a rozbor situace však většinou diagnózu rychle vyjasní.