To, jak se naše děti ve školách stravují, prošlo za dobu od
našich školních let bouřlivým vývojem a ne vždy to byl vývoj k lepšímu. Správné
stravovací návyky, které si vytvoříme jako děti, si přenášíme do dospělého života
a jen obtížně se nám daří těch ne úplně zdravých zbavovat.
Kromě školních obědů a domácích večeří jsou pro zdravý vývoj dítěte velmi důležité i školní svačiny, které bývají často neprávem opomíjené. Přitom právě kvalita školní svačiny, její pravidelnost, chuť, s jakou dítě svačí, a vhodný pitný režim může do určité míry ovlivnit i výkon dítěte ve škole, jeho soustředění a tzv. vštípivost paměti.
Ing. Ivan Mach, CSc., prezident Aliance výživových poradců ČR, jako ideální dětskou svačinu doporučuje tzv. „dlabánek“ – tj. oboustranně vydlabaný celozrnný rohlík nebo dalamánek naplněný směsí zeleniny (papriky, rajčat, strouhané mrkve) a sýra nebo jiné pro děti vhodné náplně, aby svačiny byly pestré a dětem se nepřejedly. Rohlík je šťavnatý díky své náplni, plný minerálních látek a kvalitních mléčných bílkovin. Ke dlabánku se hodí láhev nesycené stolní vody nebo minerálky s vyváženým poměrem minerálů, popř. doma připravený zelený čaj, ochucený čerstvou citrónovou šťávou. Pár kousků omytého ovoce (jablko apod.) popř. zeleniny (oloupaná mrkev, omytá naporcovaná paprika apod.) v umělohmotné dóze pak prospěje dětem, které mají chuť si něco zakousnout i o malé přestávce.
Řešení nabízejí výživový poradci také v boji s pro děti atraktivními fast foody a potravinovými automaty. „Je nám samozřejmě známo, že hitem školních kantýn a bufetů je párek v rohlíku, případně trvanlivé pečivo, chipsy a pizzy. Je jasné, že děti zcela neodradíme od nabídky rychle sytících snacků a přeslazených nápojů, zvlášť když je vidí u svých vrstevníků. Přistupme tedy na kompromis – dovolme dětem vzít si svačinu z automatu nebo prodejny fast food jen jednou týdně, jinak denně pořádnou svačinu od maminky,“ radí dále jak na malé mlsouny Ivan Mach.
Bedlivě bychom měli také vybírat, z jakých potravin dětem onu ideální školní svačinu připravíme, protože na kvalitě záleží především. Naše české potraviny v drtivé většině nabízejí vysokou kvalitu a jsou čerstvé, protože nemusí cestovat přes půl zeměkoule. České normy jsou navíc ve většině případů přísnější než normy evropské, tím jsou i naše potraviny reálně zdravější. V poslední době ale naštěstí roste trend preferování lokálních potravin a obnovuje se tak přirozená vazba mezi zemědělci, těmi nejpřirozenějšími dodavateli potravin pro každého jednotlivého Čecha, a námi, spotřebiteli jejich produktů. My to víme, našim dětem to řekněme třeba „dlabánkem“.
Autor: Mgr. Pavel Pillár