Tak jak se na jaře probouzí příroda, probouzí se i náš organismus, musíme mu dopřát očistnou kúru v podobě bylin. Mezi takové byliny patří i smetanka lékařská v lidovém léčitelství nazývaná pampeliška.
Smetanka lékařská neboli pampeliška
Pampeliška je významná léčivka. Patří mezi netoxické drogy. Při předávkování vede k pocitům nevolnosti.
Roste hojně na lukách, mezích, pastvinách i jako obtížný plevel v zahradách. Její krásné žluté květy můžeme obdivovat od dubna do srpna někdy také na podzim. Jejím plodem jsou nažky s bílým padáčkovitým chmýřím. Při utržení roní bílou hořkou šťávu, která zanechává po zaschnutí na kůži
tmavé skvrny.
Léčivé účinky
Pampelišková šťáva se používala v dobách minulých, na pihy, žluté skvrny a záněty očí.
Pampeliška je rostlina bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Obsahuje mnoho účinných a léčivých látek. Můžeme ji považovat za léčivku s nejsilnějším účinkem. Obsahuje vitamín C, B, hodně karotenu, jehož množství je srovnatelné s mrkví, vitamín D, inulín, hořčiny, třísloviny a různé minerální látky.
Příznivě působí na zánět močových cest, ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, čistí játra, léčí žaludek. Dále se dobře uplatní při léčbě cukrovky a má dobrý vliv na dýchací cesty, neboť rozpouští hleny.
Kořen
Léčivý je kořen, který vytahujeme ze země na jaře, od března do dubna.
Sběr: Kořen musíme po vytáhnutí ze země pořádně očistit od hlíny a umýt ve vodě. Rostlinu po odkapání můžeme sušit celou nebo ji podélně rozřízneme. Sušíme na tmavém a vzdušném místě. Můžeme taky sušit umělým teplem Do 50°C. Kořeny musí být pořádně prosušeny, protože snadno plesnivějí a tmavnou. Po usušení balíme do papírových pytlů.
Recept
Čaj: 1 až 2 lžíce sušeného nařezaného kořene krátce povaříme ve 1/4 litru vody a necháme 15 minut vyluhovat. Čaj z kořene pampelišky dobře čistí játra.
List
Dále sbíráme listy pampelišky před kvetením, od května do září. Listy pampelišky obsahují velké množství vitamínu C. Jsou výborné k přípravě zdravého chutného salátu.
Sběr: Pampeliškové listy také sušíme, ve vrstvě 5 cm, na stinném a vzdušném místě. Pampeliškové listy můžeme také sušit na slunci, ale při sušení je musíme obracet. Správně usušený list má zelenou barvu a nesmí být tmavý. Usušené listy dáváme do papírových pytlů.
Recepty
Čaj: 1 vrchovatou čajovou lžičku sušených listů zalijeme horkou vodou a necháme 5 min louhovat. Čaj z listů pampelišky pomáhá při žaludečních a ledvinových potížích.
Čaj má silné močopudné účinky, proto se nedoporučuje osobám, které mají velké problémy s ledvinami. Smetanka jako léčivka s nejsilnějším čistícím účinkem, je nejvhodnější na jarní očistu organismu.
Pampeliškový čaj na jarní očistu organismu: jednu až dvě lžičky sušeného kořene a listů povaříme v ¼ l vody asi 1 minutu. Pijeme 2 šálky denně po dobu čtyř až šesti týdnů. Po takovéto kúře se budeme cítit svěže a zdravě.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz