Jasmínový čaj už snad někdy ochutnal nebo alespoň letmo
zahlédl každý. Je to vlastně zelený čaj s pronikavou vůní jasmínu, kterou
je pověstný. Jedinečné aroma dodávají tomuto čaji usušené květy jasmínu
sambakového (jasminum sambac).
Ale jasmínový čaj nemusí být jen specialitou exotických čajoven, můžete si ho vyrobit i sami doma. Potřebujete k tomu jen sypaný zelený čaj (dnes už běžně k dostání) a vlastnoručně vypěstované květy jasmínu sambakového…
Návštěvník z Indie
Jasmín sambakový původně pochází z Cejlonu (dnešní Srí Lanky) a přední Indie. Podle ročního období ho můžete zastihnout ve tvaru keříku nebo liány. Má drobné sytě zelené listy a výrazně bílé květy, které silně voní – zejména večer. Květy rostou v trsech na konci větévky – čím je tedy keřík hustější, tím vydatněji kvete.
Ačkoliv jasmín sambakový pochází původně z tropického klimatu, u nás ho můžeme s úspěchem pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou hrnkovou rostlinu. Ať už budeme jasmín pěstovat venku nebo v bytě, nesmíme ho nikdy vystavit přímému slunci. V přírodě totiž tuto půvabnou liánu chrání před agresivními slunečními paprsky stín stromů nebo větších keřů. Stanoviště musí také být chráněno proti průvanu, který jasmín přímo nesnáší.
Jasmín sambakový pěstujeme v běžně prodávaném substrátu, do kterého můžeme přimíchat kousky vápence. Hnojíme od dubna až do října hnojivem určeným k pěstování zeleniny. Z rostlin hnojených obyčejným hnojivem pro pokojové rostliny nelze kvůli obsahu škodlivých látek sbírat květy k aromatizaci čaje. Rostlinu jasmínu přesazujeme podle potřeby – nejčastěji tehdy, pokud už kořeny vyrůstají z odtokových otvorů v květináči. Zaléváme střídmě tak, aby substrát nebyl přemokřený, ale ani nepřeschl.
Od října až do dubna vyžaduje jasmín zimní období klidu. Přestěhujeme ho proto do světlé místnosti, ve které teploty neklesají pod 5°C. Optimální zimovací teplota jasmínu je 5-10 °C.
Domácí jasmínový čaj
Pokud pečlivě dodržíte všechny výše vyjmenované jednoduché pokyny, dočkáte se brzy záplavy sněhově bílých jemně strukturovaných a omamně vonících květů. Pokud je chcete použít k osvěžení vůně čaje, otrhejte je první večer po rozkvětu (tehdy mají v sobě nejvíc aromatických látek) a pozvolna usušte na dobře větraném místě. Usušené jasmínové květy skladujte v dobře uzavíratelné dóze buď samostatně, nebo již smíchané se sypaným zeleným (možno i černým) čajem. Pokud se rozhodnete skladovat usušené květy samostatně, budou vám k ovonění jednoho malého šálku čaje stačit 2-3 květy, které vhodíte dovnitř ještě před zalitím vodou a pak už si jen vychutnáte kouzelně voňavý domácí jasmínový čaj.
Notburga
ChytráŽena.cz