Do povědomí odborné veřejnosti vstoupila látka Q10 teprve nedávno – až v roce 1978, kdy za jeho výzkum dostal Angličan Peter Mitchell Nobelovu cenu. Objeven byl však mnohem dříve v domnění, že se jedná o pouhý vitamin. Uběhlo dalších 20 let a Q10 zná téměř každý.
Kde a jak funguje koenzym Q10?
Q10 působí v mitochondriích – což jsou nitrobuněčné elektrárny na výrobu energie především pro takové orgány, jako jsou srdce, játra, ledviny a další vnitřní orgány. Jinými slovy - Q10 se nachází v každé buňce našeho těla. Organismus si ho částečně sám vytváří, ale jeho spotřeba je velmi vysoká. Pokud ho nemáme dostatek, cítíme se unavení, přetížení a náš imunitní systém zkrátka nefunguje. O důvod víc proč ho užívat je ta nejpřirozenější věc našeho organismu – stárnutí. S rostoucím věkem jeho produkce výrazně klesá.
Přesto je mocný účinek Q10 na organismus stále podceňován. Ruku na srdce, koupíte si Q10 když máte rýmu, chřipku, kašel či jinou nemoc? Málokdo ví, že zvýšením příjmu Q10 během nemoci můžeme urychlit léčbu a posílit imunitní systém. Nejdůležitější použití Q10 se jeví u osob s kardiovaskulárním onemocněním. Mnohé léky upravující srdeční rytmus odčerpávají hodně energie, proto se lidi cítí vyčerpaní a unavení. Další důležitou oblastí použití Q10 – kdy už mluvíme spíše o nezbytnosti - jsou různé formy degenerativních svalových onemocnění.
Q10 přispívá k léčbě některých onemocnění:
· metabolické onemocnění (především myopatie) – u dětí
· astma a při léčbě kortikoidy
· součást léčby antibiotiky
· poruchy oběhové soustavy a kardiovaskulární onemocnění
· selhávání ledvinových funkcí
· neplodnost u mužů
· degenerativní svalová onemocnění
· při onemocnění kloubů (artritida)
· u osob trpících vysokým cholesterolem
· prevence důsledků poškození po ozařování a chemoterapii
· chronická únava
· diabetici
· degenerativní onemocnění nervového systému (Parkinsonova a Alzheimerova choroba)
Kolik druhů doplňků stravy s obsahem Q10 vlastně existuje?
Koenzym Q10 produkuje řada různých výrobců a je proto snadno dostupný. Vyrábí se jak syntetický tak přírodní Q10, avšak mnohem vhodnější je přírodní forma získávaná například z kvasinek, bakterií atd. Tato forma je zcela čistá a přirozená.1. Krystalický Koenzym Q10 v kapslích v kombinaci s olejovými substancemi (nejvíce rozšířený)
2. Krystalický Koenzym Q10 v „suchých“ tabletách (mnohem vhodnější např. pro lidi s onemocněním srdce)
3. Koenzym Q10 s obsahem mikročástic (nejúčinnější forma koenzymu Q10 na trhu vůbec, používá se i pro lékařské účely)
4. Koenzym Q10 duální – (nová forma, která spojuje výhody mikročástic a krystalické formy Asahi Kasei koenzymu Q10)
Kdy a jak užívat Q10?
Ideální je užívat Q10 ráno při snídani. Preventivně postačí 30 mg denně, v případě nemoci můžeme dávku zvýšit na 100 mg. Někdy je doporučená dávka až 500 mg denně. Q10 je vhodné podávat společně s léky pro snížení cholesterolu, v dalších případech je vhodná několikahodinová přestávka mezi užívanými léky a Q10. Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky, a to ani v případě výrazného předávkování.DanielkaZ
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz