Přiznám se, že jsem donedávna nevěděla ani o existenci klasického scrapbookingu. Několikrát jsem ten název zaslechla v dětském centru, kam jsem chodila s dcerkou a pochopila jsem, že se jedná o určitou formu ozdobného uchovávání fotografií do speciálních alb. Vezmete fotečku, nalepíte do alba, přidáte nějaké ozdobné nálepky, flitry, možná sušenou květinu apod. Nic pro mě. Dejte mi lepidlo do ruky a já se přilepím k papíru. Když k tomu přidáte ještě fotografii, určitě na ní později najdete otisk mého zalepeného prstu.
Existuje ale jiná forma tohoto koníčku vhodná k uchovávání foteček našich ratolestí, domácích mazlíčků apod. a tou je digitální scrapbook. Tvorba probíhá čistě ve vašem počítači z vašich digitálních fotografií za pomoci grafického editoru. Stejně jako si k tvorbě klasického scrapbooku nakoupíte nálepky a ostatní nutné propriety, i u digitálního scrapbooku si můžete vše koupit. Existují internetové obchody, kde si můžete koupit sadu obsahující pozadí, rámečky, razítka, ozdoby (kytičky, motýlky, špendlíky, sponky atd.) … Vy už vše jen spojíte v jedno tak, jak se vám to líbí. Možná se vám pro vaše první pokusy nebude chtít platit za takovou sadu. V tom případě můžete na internetu sehnat i sady, které jsou zdarma ke stažení a které vytvořili jiní nadšenci tohoto koníčku. Sadám se říká freebies. Hotové fotečky můžete nechat v počítači, prezentovat v internetových albech nebo vytisknout a založit do desek.
Pokud se vám nápad líbí, ale nemáte zkušenosti s prací s grafickým editorem, doporučuji vám program Gimp, ke kterému na Chytré Ženě v kategorii Vyrob si sama najdete již první dva návody. Připravuji pro vás také návod pro práci s vrstvami, které jsou asi nejdůležitější pro snadnou tvorbu digiscrapbookingu a další návody.
Jako ukázku jsem pro vás vytvořila velmi jednoduchý digisrabook z vlastního freebie (jsem naprostý začátečník, ale na všechna stažená freebie se vztahují autorská práva ;)).
ChytráŽena.cz