Svým významnými látkami, které obsahuje, pomáhá bojovat s únavou a zvyšuje obranyschopnost organismu. Je to zelenina, která podporuje trávení, má silné protizánětlivé účinky. Působí dobře na zažívání, na žaludeční a dvanácterníkové vředy, prospívá také střevům. Obsahuje velmi účinné látky, které prospívají zejména diabetikům. Je také dobrou prevencí různých civilizačních chorob. Tím, že čistí krev, působí dobře na pokožku a pleť. Snižuje vysoký krevní tlak. Odstraňuje a vylučuje škodlivé látky z těla, je výborné na pročištění organismu. Nejen syrové, ale také kysané zelí je považováno za jednu z nejzdravějších potravin.
Kysané zelí v kuchyni
Tepelnou úpravou ztrácí zelí cenné vitamíny, proto ho konzumujeme nejraději v syrovém stavu. V kuchyni má všestranné využití.Můžeme ho použít k přípravě polévek, omáček, jako přílohu k různým druhům masa. Výborné je také do halušek a k plněným masovým knedlíkům. Můžeme si z něj připravit různé saláty, například smíchané s fazolkami.
Domácí kysané zelí
40 kg bílého hlávkového zelí,10 cibulí, hrst soli, 1 sáček kmínu. Do zelí se může přidávat podle různých zvyků například kopr, křen, bobkový list, jalovec, malá jablka i se slupkou, bílé víno. Zelí se nakládá do vhodných nádob, kterým se říká zeláky, nebo se používají sudy na kvašení. Zelí nakrouháme na kruhadle s noži z nerezavějící oceli. Nakrouhané zelí s jemně nakrájenou cibulí zasypeme solí, přidáme kmín a promícháme. Takto připravené zelí dáme do nádoby nebo vaničky a šlapeme. Menší množství zelí můžeme tlouci paličkou. Když nám zelí pustí šťávu, ochutnáme ho a podle potřeby ještě přisolíme. Ušlapané zelí dáme do zeláku a hodně upěchujeme. Zakryjeme čistým plátnem a dřevěnými prkénky, které zatížíme kamenem.Takto nachystané zelí dáme aspoň na jeden týden do teplejší místnosti, teplota by se měla pohybovat kolem 20°C. Po několika dnech si můžeme všimnout, že zelí začíná kvasit, objevují se na něm bublinky. Po týdnu přeneseme zelí do chladné místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 10°C. V takové místnosti, nejlépe ve sklepě, zelí 4 až 6 týdnů dokvašuje. Zelí má být po celou dobu zakryto lakem, bez přístupu vzduchu. Pokud nám lak vyschne, přilijeme chladnou převařenou vodu, kterou mírně osolíme. Na jaře se může na zelí vytvořit bílý povlak, který občas odstraníme.
Kysané zelí je výborným zdrojem vitamínů a minerálů hlavně v zimním období, kdy potřebujeme posílit obranyschopnost organismu.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz