Okurka setá
Okurka setá je rostlina z čeledi tykvovitých. Její tmavě zelený plod je v našem jídelníčku nejčastěji konzumován ve sterilovaném sladkokyselém nálevu /sterilované okurky/.
Zavařené okurky ale ztrácejí většinu svých léčivých vlastností. V kuchyni proto používáme okurku zejména syrovou, na přípravu salátů, jako zeleninovou dekoraci atd. Dále při vaření různých okurkových omáček a polévek.
Okurka setá obsahuje vitamíny skupiny C a B, minerální látky, především, železo, hořčík, křemík, fluor a mnoho dalších látek.
Okurky a okurková šťáva mají dobré uplatnění nejen v kuchyni ale také v léčitelství.
Vnitřně se šťáva z okurek používá zejména na čistění krve. Smícháním šťáv z mrkve, červené řepy a okurky získáte výborný pročišťující prostředek
zejména na játra a žlučník.
Okurky mají také výborné účinky na pleť. Čerstvě nastrouhané okurky, s jednou lžičkou citrónové šťávy a glycerinu působí příznivě na pleť a vyhlazují vrásky.
Okurková maska
- působí blahodárně na pleť, osvěžuje ji a napíná. Půl okurky jemně nastrouháme, smícháme se dvěma lžícemi smetany, dvěma lžícemi mletého lněného semena zamícháme a naneseme na pleť. Necháme působit 20 minut.
Když máme sklizeň okurek hotovou a nať nemáme příliš povadlou, nemusíme ji hned vyhazovat, protože se dá použít ke koupelím rukou a nohou, třeba při revmatu. Koupel v horkém odvaru má trvat nejméně 15 minut.
Stejně tak jako mrkev tak i okurka setá by neměla chybět v našem jídelníčku, pro svou bohatost vitamínů a minerálních látek.
Majoránka zahradní
Majoránka zahradní je letnička, dorůstající do výšky ½ metru. Drobné květy jsou bílé, růžové až fialové. Kvete během letních prázdnin, v teplejších oblastech našeho území. Sbíranou částí je nať, která se sklízí před rozkvětem byliny.
Tato rostlina obsahuje silice, třísloviny a také enzymy. V naší kuchyni ji známe především jako nenahraditelné koření.
Podporuje trávení, tlumí nadýmání, působí proti zánětu, a mírně uklidňuje. Zmírňuje průjem i menstruaníč bolesti.
Může taky sloužit jako kosmetická maska na obličej, když máme akné.
Majoránkový čaj
1 lžíci sušené majoránky zalijeme horkou vodou, necháme přikryté asi 10 minut. Drogu podáváme samostatně i ve směsích. Přidáním lípového květu a yzopu uděláme čaj, který tlumí menstruační bolesti.
Zejména při únavě se osvědčila koupel z majoránky
Koupel si připravíme smícháním tři hrstí sušené, majoránky, která se povaří ve třech litrech vody asi 10 minut. Hotovou majoránkovou koupel po vylouhování přecedíme a vlijeme do vany.
Majoránka zahradní je nejen vynikající koření, ale díky tomu, že obsahuje mnoho účinných látek, pro náš organismus prospěšných, tak jí můžeme zařadit do skupiny léčivých rostlin.
Čtěte také: Léčivé plody z naší zahrádky aneb o jahodách a malinách
Léčivé plody z naší zahrádky aneb o meruňce a mrkvi
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz