Cílem potravinových doplňků a zvláštní výživy by měla být podpora vyváženosti stravy a jejich nutričních hodnot. Jejich nevhodné užívání (např. dia produkty s umělými sladidly zdravou částí populace - zejména dětmi, nadměrná konzumace produktů obsahujících syntetická barviva atd.) mohou vést nejen ke snížení nebo eliminaci jejich funkce, ale v některých případech (zejména při konzumaci vyšší než doporučené dávky) i přímo poškozovat lidské zdraví.
Na co by si spotřebitelé měli dávat pozor při výběru potravinových doplňků a zvláštní výživy, jak by se měli orientovat v jejich značení a jaké jsou mýty spojené s jejich konzumací, na to vše nám odpověděla Mgr. Nataša Králiková.
Nejčastější dotazy se váží k dia produktům a jejich vlivu na snižování lidské hmotnosti. Plní dia produkty tuto funkci?
Dia produkty nejsou určeny ke snižování energetického příjmu, tedy redukci váhy. Zvláště v potravinách, které běžně konzumují děti, by se vůbec neměla náhradní umělá sladidla určená pro diabetiky objevovat. Mýtus, že umělá sladidla snižují hmotnost, není založen na pravdě. Dokonce se uvádí, že účinek na hmotnost člověka je opačný. Organismus při požití náhradního sladidla nemá dostatečnou hladinu cukru, a tím je paradoxně vyvolána chuť na sladké. Umělá sladidla vlastně dokážou chuť k jídlu naopak zvýšit. Navíc mají mnohem více kalorií.
Pokud zůstaneme u tématu snižování tělesné hmotnosti, existují nějaká „pravidla“, kterými by se spotřebitelé měli řídit při výběru takovýchto produktů?
Potraviny pro nízkoenergetickou výživu, které jsou ke snižování tělesné hmotnosti určeny, by měly obsahovat náhradní přírodní sladidla – zejména fruktózu. Důvodem je o cca 20% vyšší sladivost a schopnost se v těle jako tzv. jednoduchý cukr (monosacharid) jednoduše odbourat.
Obsahují i potravinové doplňky a zvláštní výživa látky, které by mohly škodit lidskému zdraví?
Stejně jako pro všechny potraviny jsou i pro tyto produkty nastaveny limity pro obsah látek, které by mohly mít negativní vliv na lidské zdraví - jejich dodržování je přísně sledováno. Spotřebitelé by měli dodržovat doporučené denní dávky, které jsou uvedeny na etiketách těchto produktů. Jako příklad by mohl posloužit běžně používaný benzoan, který je přidáván za účelem prodloužení trvanlivosti potravin. I pro něj jsou nastaveny limity tak, aby konzumace produktů, které ho obsahují, zdraví člověka nepoškozovaly, nicméně pokud by spotřebitel delší dobu užíval vyšší než doporučené množství, mohlo by se u něj díky této prokázané karcinogenní látce zvýšit riziko onemocnění rakovinou.