Je jich celá škála a mnohé mají svůj význam. Například vitaminové preparáty mohou v zimních měsících nahradit na ovoce skoupou přírodu. Někdy ale záměrně vzbuzují přehnaná očekávání a v takových případech se vyplatí trochu více přemýšlet a mít některé informace, než se rozhodneme utratit za ně mnohdy i tisícové částky.
Mnohdy výrobci takových preparátů totiž těží z faktu, že na rozdíl od léků, které jsou na předpis, mohou na doplňky stravy zcela volně vytvářet a lidu prezentovat takřka libovolnou reklamu, jako by šlo o krmivo pro kočky nebo třeba prášek na praní. Podstatný rozdíl ale je: mnoho lidí je ochotno uvěřit, že takové preparáty vyléčí nějakou jejich nemoc. Investují pak do podobných zázračných produktů sta i tisíce korun, aby nakonec zhusta s dlouhým odkladem vyhledali lékaře.
Člověk může být až zaskočen terapeutickou šíří účinnosti mnohých takových zázračných krabiček. Obludné billboardy se zrudlým čertem slibují nadpozemské sexuální schopnosti a před reklamou na tento zázrak skoro nelze uniknout.
Jeden z potravních doplňků, asi ten nejznámější, protože výrobce investoval opravdu hodně do reklamy, opírá svůj účinek například a mimo jiné o arginin, ženšen, ginkgo a kokotici čínskou. Pokud se podíváme na tyto složky podrobněji, zjistíme, že:
- arginin je běžnou aminokyselinou – stavebním kamenem bílkovin, Je součástí normální stravy, je v mase, mouce, mléčných produktech, rybách i v sojových produktech a nadbytek ho najdeme i v čokoládě.
- ženšen (ginseng) je součástí tradiční východní mediciny a skutečně může mít účinky posilující organismus např. v boji s infekcí, nicméně žádné vědecké studie nepotvrdily vliv na erekci
- kokotice čínská (Cuscuta chinensis) přes název, který vyvolává lecjaké asociace na Slovensku ale i v Čechách, je plevelnatá parazitická rostlina (čeledi convolvulaceae). U nás běžný druh je kokotice evropská, obávaný plevel, který může znehodnocovat zemědělské produkty. Některé výzkumy pak skutečně potvrdily, že tento plevel obsahuje látky, jež mohou podpořit obranyschopnost organismu – imunitu. Nikoli však schopnost erekce.
- jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je jedna z nejstarších rostlin, proto mnohdy poutá pozornost i jako léčebný prostředek. Faktem je, že snižuje srážlivost krve (což však může být pro někoho i nebezpečné), přímý účinek na erekci ale nebyl ověřen.
Podobných zjištění bychom se asi dopátrali i při rozboru dalších látek, uvedených na seznamu složek jednotlivých preparátů. Zjistili bychom tedy, že buď jde o látky, které nemají žádný známý účinek na lidské tělo nebo nějaký účinek mají, ale ten je na hony vzdálen deklarovanému smyslu užití preparátu. Obsahuje-li i vitamíny, je to jistě argument pro jejich prospěšnost, nicméně samotné vitamínové preparáty jsou obvykle podstatně levnější a vyváženější. Tedy například 1 balení multivitamínového preparátu za cca 50 Kč a tabulka kvalitní čokolády ve stejné ceně prokáží stejnou službu jako nejméně 10x dražší balení těchto zázraků.
Ptáte se nejspíš, jak je to možné? Nejde o klamavou reklamu? Ale samozřejmě, že o ni jde. A možné je to proto, že máme zákony, které umožňují, aby se doplňky stravy tvářily jako léky. Aby deklarovaly léčebný účinek na určité nemoci (a porucha erekce neboli impotence je nemoc neboli chorobný stav!). Aby se mohl producent beztrestně zaštítit nějakou lékařskou autoritou a tím zvýšil důvěru v preparát.
Zdroj: Sexuálně.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz