Jahody
Jahody jsou plody rostoucí na jahodníku. Patří mezi drobné šťavnaté ovoce výborné chuti, u nás nejvíce oblíbené. Pro velký obsah vitamínu C, můžeme jahody srovnávat s citrusovými plody. Dále obsahují vitamíny skupiny B a E, kyselinu listovou, minerální látky - především vápník, fosfor, hořčík, draslík a také železo. Jsou také výrazným zdrojem tekutin, jelikož jejich plody jsou převážně tvořeny z vody s malým podílem přírodního cukru.
Jahody také obsahují velké množství manganu, který prospívá vlasů a pokožce a také zubům. Pro svůj velký obsah vitamínu a minerálních látek se používají při zažívacích potížích, posilují imunitní systém, působí protizánětlivě, pročišťují organismus, snižují krevní tlak, pomáhají při léčení srdečních chorob.
Jahody mohou být také příčinou alergie.
U nás se pěstují dva druhy jahod. Jahody zahradní a jahody lesní.
Jahody zahradní mají větší plody, než jahody lesní. Dělíme je na tři skupiny:
Jednou plodící – Tyto jahody sbíráme od konce května do začátku července
Stále plodící – První úrodu sbíráme od června do konce července, druhou od července, do prvních mrazíků/ do října/
Měsíční – sbíráme od června do prvních mrazíků/ do října/
Jahody pěstujeme na zahrádce, ale dají se pěstovat v květináčích na balkóně nebo terase.
Především čerstvé jahody mají široké použití v naší kuchyni, do šlehačkových a zmrzlinových pohárů, na pečení, koláče, bublaniny, knedlíky s jahodovou náplní. Děláme z nich kompoty, džemy, marmelády, šťávy, mošty, koktejly, ovocné dřeně. Celosvětově se čerstvé jahody podávají spolu se sektem. Jahody patří k nejoblíbenějšímu ovoci. Jejich pěstování je jednoduché a málo náročné. Pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálních látek jsou nepostradatelnou součástí našeho jídelničku.
Maliník
Maliník je keř dorůstající výšky přes jeden metr. Plodem je malina- krátce chlupatá peckovička. Maliník se vyskytuje hojně na lesních mýtinách, paloucích, lesních cestách, také v mnohých zahradách. U nás pěstujeme kromě červené odrůdy, také odrůdu žlutou.
Plody malin, nejen, že jsou chutné, ale mají také všestranné léčivé účinky.
Pro svůj vysoký obsah vitamínu C, A a B, také tříslovin a minerálních látek jsou důležitou součástí naší výživy.
Maliny sbíráme od července do konce září, někdy také v říjnu do prvních nočních mrazíků.
Plody malin využíváme hlavně při zánětech v ústní dutině a při průjmech. Jen málokdo ví, že při nechutenství stačí před obědem sníst menší porci čerstvých malin, které podporují chuť k jídlu.
Maliny jsou výborným prostředkem na snižování teploty, tlumí menstruační bolesti a křeče.
Široké využití mají také v kuchyni - zpracováváme je především na sirup, mošt, marmeládu, džem a malinové kompoty, ovocné dřeně a malinové vína. Přidáváme do různých pohárů a koktejlů.
Plody maliníku se mohu také sušit.
Z maliníku nevyužíváme jen plody ale také listy. Které sušíme a přidáváme do různých čajových směsí.
Příprava čaje z maliníku.
1 lžíci sušených listů dáváme na šálek čaje. Necháváme 10 minut louhovat. Pijeme 3 x denně.
Pro svůj vysoký obsah vitamínu je nejlepší konzumovat maliny v syrovém stavu. Je to rostlinka, která nevyžaduje při pěstování na zahradách velkou péči, a pro své léčivé účinky jí můžeme zařadit do skupiny léčivých rostlin.
Čtěte také: Léčivé plody z naší zahrádky aneb o meruňce a mrkvi
Léčivé plody z naší zahrádky aneb o okurce a majoránce
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz