Člověk zná med přibližně 15000 let. Před zhruba 8000 lety začal chovat včely a zabývat se včelařstvím. Egypťané včely zbožňovali, neboť je považovali za oživlé slzy boha slunce Ra. Faraonům a členům jejich rodiny byl med dáván na jejich poslední cestu do hrobu. Pro Řeky byly včely "posly bohyní" a řecká mytologie praví, že otec všech bohů Zeus byl jako dítě krmen včelami. Med nebyl používán jen jako potravina, ale také jako lék a zkrášlující prostředek.
Med a zdravé srdce
Med významnou měrou podporuje práci srdečního svalu, a proto má jeho pravidelné podávání léčebný význam při různých oběhových potížích - například při srdeční slabosti, srdeční arytmii, vysokém krevním tlaku či angině pectoris.
Med a ledviny
Účinky medu lze s úspěchem využívat i při léčení ledvin a močových cest nejlépe v kombinaci s urologickým čajem. Jeho podávání se osvědčilo i při nežádoucím nočním pomočování (1 polévková lžíce večer zapitá několika doušky vody).
Med a tvorba krve
Med příznivě ovlivňuje krvetvorbu a je vhodným prostředkem proti chudokrevnosti. Pravidelné užívání medu zvyšuje krevní srážlivost a tím působí proti chorobné krvácivosti
Med a nachlazení
Med je účinný při kašli, bronchitidě, astmatu a zánětu dutin. Větší účinek se dosáhne, přidáme-li do medu lžičku nasekaného tymiánu nebo když připravíme sirup - med smícháme s citronem nebo jablečným octem. Dostatek tekutin, třeba v podobě bylinkových čajů slazených medem, podporuje tvorbu hlenu a usnadňuje odkašlávání.
Med a trávení
Med s jablečnou šťávou (1 lžíce medu rozmíchaného ve skleničce jablečného moštu) zlepšuje stav střevní mikroflóry a upraví zažívání. Med prokazatelně podporuje hojení peptického vředu. Nejúčinněji působí podávání teplého medového nápoje - 1 lžíce medu se rozpustí v šálku teplé převařené vody a zvolna se vypije. Vždy asi 1,5 hodiny před jídlem. Med je i regulátor stolice - slabě projímá a při průjmech mírně staví. Působí i proti zácpě (na lačný žaludek sníme polévkovou lžící medu).
Med a ženy v přechodu
Ženský organismus v období přechodu reaguje hodně silně na jakékoliv změny hormonální rovnováhy. To má za následek nepříjemné pocity, návaly a závratě. Proti závratím může pomoci med - jednu lžičku medu každé ráno nalačno a večer před spaním pomalu slízejte.
Med a osvěžení
Jestliže vaše pozornost klesá, zkuste se osvěžit medem. Snězte 2-3krát denně dvě lžičky medu rozmíchané ve sklenici jablečného moštu. Rychlé osvěžení docílíte, když do čerstvě vymačkané pomerančové šťávy rozmícháte lžičku medu. Také samotný med (čajová lžička) během dne dokáže člověka postavit na nohy. Důvodem je hroznový cukr, který se postará o rychlé zásobení energií.
Med a klidný spánek
Med stimuluje tvorbu serotoninu, který tlumí aktivitu mozku a navozuje uvolnění, dobrý spánek. Může také mírnit bolesti hlavy a neuralgii. Zpravidla se podává jedna lžička medu na skleničku teplého mléka či teplé vody. Med se v nápoji rozmíchá a pomalu se vypije.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz