Modřín patří mezi opadavý strom, který na zimu shazuje jehličí. Dorůstá do výšky až 50 m. Koruna stromu je štíhlá kuželovitá. Větve modřínu vodorovně odstávají. Listy jsou jehlicovité světlé zeleného zabarvení. Na podzim mívají žluté zabarvení a postupně opadávají. Šišky raší od března do dubna. Mají zelenou barvu, dozrávají na podzim, barva se mění v hnědou a na stromě zůstávají dva až tři roky. Modřín má rád mírně vlhké půdy a slunné stanoviště, ale i polostín. Dřevo modřínu je pružné a trvanlivé. Používá se ve stavebnictví, k výrobě nábytku a obkladům stěn. Modřín patří mezi léčivé stromy.
Léčivá síla modřínu
Výtažky z modřínu mají pro náš organismus blahodárné účinky. Obsahují enzymy, stopové prvky a další cenné látky. Šťáva z jehličí, pryskyřice i kůra pomáhají při dýchacích potížích, mírní kašel a uvolňuje hleny. Všechny tyto prvky zlepšují činnost nervové soustavy, posilují organismus a zvyšují jeho obranyschopnost. Odvary z modřínu mají příznivé účinky na pokožku. Velmi ceněná je pryskyřice modřínu, které říkáme benátský terpentýn. Terpentýn získaný z pryskyřice je účinný při léčbě ledvin, močového ústrojí a revmatických chorob. Kůru z modřínu sbíráme na jaře z konců mladých větviček. Užívají se hlavně k inhalacím dýchacích cest a průdušek.Čerstvé mladé větvičky k inhalacím a do koupelí
Čerstvé větvičky a jejich konce se vloží do horké vody a inhalují se. Tato kůra výborně protáhne a pročistí dýchací cesty. Mladou kůru i mladé nasekané větvičky používáme také k odvarům do koupelí. Kůru chvíli povaříme a necháme 15 minut odstát. Pomáhají při revmatismu a bolestech kloubů.
Modřín patří mezi léčivé stromy, které nám pomohou zůstat v kondici.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz