Tato zdánlivě obyčejná dobrota skrývá celou řadu vitamínů B, provitaminu A a spoustu důležitých látek, které naše tělo potřebuje, především železo, vápník, hořčík a kyselinu listovou.
Mezi saláty patří velké množství druhů, které se liší barvou a tvarem hlávek. Salát patří mezi první jarní zeleninu, která nás posílí a dodá nám energii.
Prospívá zdraví
Obsahuje mnoho vitamínů a tím posiluje naši vitalitu.Významně podporuje krvetvorbu a zvyšuje výkonnost svalů. Je vhodný při dietách. Zvyšuje odolnost proti stresu. Pomáhá lepšímu trávení a působí proti zácpě.
Některé druhy salátu
Hlávkový salát patří u nás mezi nejznámější a nejrozšířenější, pěstuje se v mnoha odrůdách, které se od sebe liší tvarem a barvou listů. V kuchyni se uplatní s různými zálivkami, jako dekorace na obložených mísách a různých teplých pokrmech. Právě jaro je nejvhodnější doba na přípravu hlávkového salátu.Velice oblíbený je samostatně s různými zálivkami. Můžeme si ho připravit například míchaný s ředkvičkami. Výborně chutná připravený s kuřecími prsíčky.
Ledový salát patří mezi nejmladší odrůdu hlávkového salátu. Jméno získal podle lesklého povrchu hlávky, která vypadá jako zkřehlá mrazem. Je velice oblíbený pro svou křehkou, jemnou a lahodnou chuť. Můžeme si ho udělat samostatně jako salát nebo přidávat do různých míchaných salátů.
Kadeřavý salát dostaneme koupit s červenými i zelenými listy. Je mírně nahořklý a příbuzný čekanky. Kadeřavý salát výborně chutná a také krásně vypadá. Pro svou dekorativnost se používá na ozdobení pokrmů nebo jako přísada do různých míchaných zeleninových salátů. Můžeme ho kombinovat s různými surovinami, například s ovocem nebo ovčím sýrem. Záleží jen na vaší fantazii.
Čekanka - to jsou malé hlávky o velikosti pěsti s fialově červenými až růžovými listy, které jsou jemně nahořklé. Pro svou krásnou barevnost a cenný zdroj vitamínů se výborně hodí do míchaných zeleninových i ovocných salátů. Čekanu můžeme také tepelně zpracovat, vařit, smažit nebo zapékat.
Čekanka vypadá pěkně dekorativně a také výborně chutná.
Polníček je krásně zelená rostlina s drobnými listy, které mají oříškovou příchuť. V jídelníčku ho nejčastěji připravujeme jako salát s různými zálivkami. Můžeme ho také tepelně upravit jako špenát.
Pěstování
U nás pěstujeme nejčastěji salát hlávkový. Ve skleníku ho můžeme pěstovat celoročně. Na zahrádku vyséváme semena listového salátu od března do podzimu. Pěstování není nijak náročné. Sazeničky malého salátu se 4 nebo šesti lístky přesazujeme na záhon ve sponu 30 x 30 cm. Při pěstování si dáváme pozor na správný výběr odrůdy.Saláty jsou zdravé, křehké a chutné. Můžeme je podávat samostatně nebo různě upravovat do míchaných zeleninových a ovocných salátů. Listové saláty můžeme kombinovat také s kuřecím nebo rybím masem, těstovinami, rýží, sýrem nebo s vajíčky. Na přípravu používáme jen kvalitní čerstvé listy.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz