Prázdniny se nám pomalu blíží ke konci a rodiče všech dětí začínají nakupovat věci do školy. Až se ale vydáte na nákup školních pomůcek, nezapomeňte vedle nového penálu, cviček a sešitů koupit preventivně účinný odvšivovací prostředek.
Pak vás nezaskočí věta v žákovské knížce „V kolektivu se vyskytly vši, prosím, prohlédněte svému dítěti hlavu“. A nejen tam, vši se vyskytují i v mateřských školkách a jiných institucích, kde se pohybují většinou děti.
Pokud si vaše dítě přinese trofej v podobě zvířátek ve vlasech, musíte konat ihned a rychle! Jaké zbraně potřebujete?
Umyjte vlasy přípravkem proti parazitům
Nové účinné přípravky jsou vyrobeny na základě silikónových a přírodních olejů a neobsahují insekticidy. Díky fyzikálnímu účinku si vši nemůžou na přípravky vytvořit rezistenci a zároveň jsou vysoce šetrné k pokožce. Mnohdy obsahují vitamín E, který pečuje o citlivou pokožku, Andirobový olej pocházející z amazonských pralesů, rovněž známý svými odpuzujícími účinky proti hmyzu a Tea Tree olej s repelentními účinky. Přípravky jsou vhodné pro celou rodinu, děti, dospělé, pro těhotné a kojící ženy. Pozor! Celá procedura mytí vlasů je potřebná zopakovat po týdnu nebo dvou. Hnidy prochází různými etapami života a některé stádium může ve vlasech přežít.
Vyčešte všechny vši a hnidy (vajíčka)
Hlavu nestačí pouze umýt odvšivovacím přípravkem, odumřelé vši a hnidy musíte z vlasů ještě odstranit. Je to jednoduché – vyčesáním! Nejlepší pomocník je všiváček (hřeben s velmi hustými zubami). Lepší je kovový než plastový. Někdy je součástí balení. Vlasy vyčesávejte směrem odzadu dopředu, tedy od záhlaví k temeni. V předklonu, nejlépe nad rozloženým bílým papírem nebo nad vanou. Na závěr zkontrolujte důkladně dítěti hlavu.
Desinfikujte oblečení, peřiny, ručníky i hřebeny
Nestačí vyprat jen čepici, šálu nebo rukavice. Veškeré oblečení, které dítě nosí, je potřeba vyvařit, vyprat na 60 st. Stejně tak i peřiny, ručníky. Všechny hřebeny, kartáče, které rodina používá, musíte vydesinfikovat Chloramínem nebo jiným roztokem.
Nezapomeňte na hračky a povysávat koberce
Vši, stejně, jako nesnáší vysoké teploty, umírají i při teplotách pod nulou. Proto všechny hračky, u kterých máte podezření, že by se na nich vši mohli vyskytovat, zabalte do igelitového pytlíku a vložte na 2 dny do mrazáku. Koberce a čalouněný nábytek stačí povysávat. Vši neskáčou, pouze lezou.
Komunikujte!
Co nejdřív oznamte skutečnost učitelce, aby mohla informovat rodiče celého kolektivu, ve kterém se vaše dítě pohybuje. Pamatujte, vši se povedou vyhubit jenom tehdy, když opatření proti vším proběhnou ve všech domácnostech ve stejném čase.
Víte že?
Veš dětská (Pediculus capitis)
• Žije pouze ve vlasech, saje krev pouze na lidech a napadá především děti, ve věku 8-10 let na celém světě, bez ohledu k jaké socio-ekomomické skupině obyvatel patří.
• Samička klade vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy).
• Dospělá veš žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček.
• Vši kladou vajíčka na vlasy v těsné blízkosti pokožky.
• Bílá vajíčka (hnidy) bývají přilepená na vlasech blízko u pokožky.
• Napadené děti se často škrábou, v noci se budí, jsou neklidné, ve škole nepozorné. Škrabání může působit sekundární infekci s impetigem a pyodermií. Napadené děti i jejich rodiče trpí především psychicky, stydí se, jsou stresovány, cítí se vyřazeny ze společnosti svých vrstevníků.
• Na rozdíl od vši šatní (její výskyt je vázán jen na nižší úroveň osobní hygieny) se veš dětská vyskytuje ve všech sociálních vrstvách obyvatelstva.
• Odolává všem běžně prováděným hygienickým úkonům, jako je česání a mytí vlasů běžným šamponem.
Zdroj: Biolit.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz