Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 16.01. 2025
Dnes má svátek Ctirad
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Mýty a fakta o zdravé výživě

22. 01. 2012 | Diety
Každému je jasné, že to, co sníme, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i fyzickou a psychickou kondici a v neposlední řadě délku života. Víme, že je potřeba pečlivě sestavovat jídelníček a dbát na zásady zdravé výživy. Jenže: co to vlastně zdravá výživa je? Mnohdy můžeme mít pocit, že zdravá potravina je pouze ta, na kterou právě běží v televizi reklama (a že jich není málo!).

Ze všech časopisů na nás vyskakují rady ohledně zdravého způsobu stravování. A určitě jste si všimli, že se postupem doby některé názory mění. Kde je tedy pravda a jak se v těchto radách a faktech vyznat?

V první řadě je dobré zapojit selský rozum a slepě nepřejímat všechny „zaručené pravdy“. Člověk by jinak musel střídavě jíst - nejíst vejce, pít - nepít mléko atd. Někdy jde pouze o marketingový tah, ale i některé léty nám podávané skutečnosti jsou dnes překonané. A možná, že co je pravda dnes, nebude platit zítra… Kterým zásadám můžete ale opravdu věřit:

-          večerní jídlo zatěžuje organismus - na tomto faktu se nic nezmění. Samozřejmě není pravda, že poslední jídlo by se mělo konzumovat v 17 (případně 18) hodin večer, jak je často uváděno. Záleží hlavně na tom, v kolik hodin odcházíte spát. Optimální je poslední jídlo konzumovat 3 - 4 hodiny před spaním.

-  ve stravě je rozhodující pestrost - vyváženosti stravy nedosáhnete, pokud budete konzumovat dostatek zeleniny, která ale bude stále stejná. Tělo potřebuje ve vyváženém poměru všechny tři hlavní složky: bílkoviny, tuky i cukry (v průměru se udává při denní potřebě 2000 kcal asi 75 g bílkovin, 70 g tuku a 300 g cukrů). A samozřejmě vitamíny, minerály, stopové prvky… Neomezujte se na stále stejné potraviny.

-          mají-li potraviny označení „light“, ještě to neznamená, že jsou dietní - většina těchto potravin tuky obsahuje a jde o to, jaký tuk to je (nasycený nebo nenasycený, čili živočišný nebo rostlinný).

A jaké jsou nejčastější mýty o zdravé výživě:


-          jedině celozrnné pečivo je zdravé - je pravda, že pečivo z bílé mouky může způsobovat problémy s trávením nebo i s váhou, ale jen tehdy, pokud se konzumuje ve vyšší míře. Ani celozrnné pečivo není všespasitelné; je vždy dobré znát jeho složení, protože často je jako celozrnné pečivo produkované  pečivo z bílé mouky pouze s příměsí otrub a barviv.

-          tělo potřebuje co nejvíce vlákniny - ta je hojně obsažená v ovoci, zelenině, obilovinách, luštěninách, oříšcích. Dříve převládal názor, že vláknina je zbytečná, protože jde vlastně o balastní látky, které se netráví. Dnes je známo, že vláknina je důležitá pro správné trávení a očistu střeva od toxických látek. Ovšem lidé se střevními problémy (obzvláště záněty střev) by měli vlákninu konzumovat opatrně, jen v omezeném množství. Může totiž u oslabené střevní stěny zhoršit vstřebávání důležitých živin.

-          ovoce a zelenina pětkrát denně - ano, ovoce a zelenina by měla v jídelníčku zaujímat přední místo; ideální je pět porcí o celkové váze zhruba 500 gramů. Ne vždy je ale vhodné konzumovat je syrové. Tepelně upravená zelenina je stravitelnější a zdravější. Prospěšné látky ze syrové zeleniny se z velké části stanou potravou pro střevní kvasinky a do těla se nedostanou (saláty z čerstvé zeleniny jsou módou již dlouhou dobu, ale v tradiční kuchyni se zelenina vždy tepelně upravovala). A co se týká ovoce, ještě za dob našich babiček se jedlo vždy to, co zrovna dozrávalo. Exotické druhy ovoce nebyly k mání a v zimě se ovoce konzumovalo sušené, dušené nebo pečené. Ovoce z tropických krajů ochlazuje a pokud je budete jíst v zimních měsících, můžete být častěji nemocní.

-          mléko ničím nenahradíš - tak  tohle je opravdu dávno překonaný mýtus. S přibývajícími roky je mléko pro člověka stále méně vhodné, protože ztrácíme schopnost trávit mléčnou bílkovinu. Mléčné výrobky si můžete občas dopřát, ale neměly by tvořit základ stravy. Zdraví prospěšnější jsou zakysané mléčné výrobky.
 
Tolik asi nejdůležitější mýty a fakta o zdravé výživě. Pokud máte to štěstí a nemáte od lékaře nařízenou dietu, jezte pestře - a hlavně s chutí!

Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Nie som odborník na výživu a to, čo som napísala som sa dočítala na nete:
http://www.ezofit.sk/index.php?menu=1165.
Obrázek uživatelky
profil
No, nechci se přít, jak by mohlo ovoce o pokojové teplotě ochladit lidský organismus?

Obrázek uživatelky
profil
Informácie v ňom sú známe, ale neškodí si ich zopakovať.
Verča27 Uznevim má s tým južným ovocím pravdu:
Ovocie a zelenina z Južnej Ameriky, Austrálie, Afriky a podobne má za úlohu ochladzovať v tropických horúčavách. Ak ich skonzumujeme u nás a ešte k tomu v zime, organizmus sa extrémne ochladí. Poklesne imunita a vírusy s baktériami majú v organizme zelenú, lebo ich nedokáže už v dostatočnej miere likvidovať, nakoľko sa venuje prehrievaniu. Voľakedy sa v zime jedlo len naše ovocie, ktoré si ľudia nasušili, poprípade zavarili, či už uvarili lekvár, samozrejme bez cukru a konzervačných prísad. Takto upravené ovocie svoj mierne ochladzujúci charakter zmenilo na ohrievajúci.
Obrázek uživatelky
profil
Už podruhé za posledních několik dní někde čtu, že tropické ovoce ochlazuje a v zimě způsobuje nachlazení. Ať se na mě autorka nezlobí, ale zajímalo by mě kam na takové poznatky chodí. Jak by mohl pomeranč, který si dám k svačině způsobit virový zánět horních cest dýchacích - tzv. "nemoc z nachlazení" mi tedy není jasné. Nikdy jsem netvrdila, že je exotické ovoce nějak "suprzdravé" ale tohle mi tedy připadá jako mýtus o zdravé výživě na druhou.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles