Co bolest hlavy vyvolává?
Existuje několik druhů bolestí hlavy a mnoho jejich příčin. Často si tento problém způsobujeme sami špatným životním stylem: nedostatečným pitným režimem, přemírou kávy a nepravidelným a nezdravým stravováním. Bolest hlavy může spustit nesnášenlivost různých potravin (poslední dobou se hodně hovoří o „syndromu čínské restaurace“, kdy na vině bolestí je glutamát sodný, který stále častěji používáme i v našich domácnostech k dochucování jídel), zakouřené prostředí, různé těžké vůně, vlhké a mlhavé počasí, nedostatek nebo nadbytek spánku, u žen hormonální změny během menstruačního cyklu atd. 90 % případů tvoří ale bolesti hlavy, které vznikají zvýšeným svalovým napětím: příčinou je ztuhnutí svalů hlavy, šíje, krku i ramen jako odpověď na stres. Svaly hlavy a šíje mohou také ztuhnout při přetížení.
Jak bolesti hlavy léčit
Nejjednodušší řešení pro mnohé je sáhnout po Paralenu nebo jiném volně dostupném léku. Nejlepší způsob léčby ovšem není potlačení bolesti léky, ale nalezení příčiny, která bolest vyvolává. Pokud vás tedy tyto obtíže trápí často, snažte se zapisovat si okolnosti, při kterých se bolesti objevují – to vám pomůže odhalit jejich příčinu. Farmaceutické léky nebudou a ani nemohou zabírat dlouhodobě, kromě toho se mohou dostavit i bolesti hlavy z užívání analgetik a různé vedlejší účinky, proto se k nim uchylujte co nejméně. V neposlední řadě se totiž můžete na těchto lécích stát až závislými.
Řešení bez chemie:
Vsaďte na sílu bylinek; jako prevence poslouží čaj z listů hlohu nebo z kozlíku lékařského. Když už bolest propukne, zmírní ji studené obklady z mátového nebo levandulového oleje a čaje z meduňky, máty, divizny. Předem si můžeme připravit i křenový ocet: křen nastrouháme, zalijeme octem (asi 2 cm nad povrch) a necháme stát 8 dní. Potom prolisujeme, slijeme do lahve a dobře uzavřeme. Octem potíráme bolestivá místa.
Aromaterapie hraje také svou roli: pomůže levandule, rozmarýn, máta nebo jasmín. Kápněte několik kapek některého z éterických olejů na kousek plátna a přiložte na postižené místo nebo masírujte spánky.
Kofein zabírá na silnější bolest hlavy takto: do malého množství silné černé kávy vymačkáme šťávu z citronu – je to sice neobvyklá a nechutná kombinace, ale pomáhá. Kofein totiž krátkodobě rozšíří cévy a vitamin C zmírňuje bolest.
Zábaly se solí a ledem jsou osvědčené při akutní migréně: látkový sáček naplňte 1 dílem soli a 4 díly ledových kostek. Přiložte na čelo nebo s ním lehce stiskněte spánky. Sůl stabilizovaná chladem tiší bolest.
Na slabší bolesti také často pomáhá teplá koupel nohou, větší množství tekutin nebo tableta magnézia. Ostatně riziko bolestí hlavy se zvyšuje s nedostatkem hořčíku, proto si dopřávejte třeba celozrnné pečivo, listovou zeleninu, mandle nebo hořčík užívejte v potravinových doplňcích.
Přiměřeně sportujte nebo si alespoň dopřávejte denně minimálně půlhodinovou rychlejší procházku. Zvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se protahovat.
Samozřejmě ještě existuje akupunktura, čínská medicína, homeopatie… Ale to už přenechme odborníkům. Jestliže vám bolesti hlavy často komplikují život, obraťte se raději na lékaře.
Autor:uznevim