Opuchlé oči, flekatá pokožka a nudle u nosu nejsou v létě výjimkou. Alergie jsou pro mnohé vážným problémem. Přinášíme několik rad a odpovědí, jak na ně.
Co je to alergie?
Alergie je přehnaná a nepřiměřená reakce organismu, která se projevuje zvýšenou citlivostí na tzv. alergeny. Ty normálně žádné těžkosti nezpůsobují, ale u citlivých lidí vyvolávají alergické reakce. Nejčastěji se projevují jako dýchací potíže, ucpaný noc, kýchání, svědění očí a kůže, slzení, vyrážky, bolesti hlavy, průjem, zvracení, bolesti břicha, horečky a celková únava.
Nejčastější alergie
Na ovoce a zeleninu, ořechy, domácí prach, slunce, roztoče, zvířata a jejich chlupy, štípnutí hmyzem, ryby a další mořské potvůrky, čistící prostředky, některou kosmetiku .....
Vaše otázky a naše odpovědi:
Jak zjistím, že mám alergii a případně na co?
Alergie mohou doprovázet různé příznaky. Ucpaný noc, červené skvrny na pokožce, ale i bolesti hlavy, křeče v břiše a astma. Všímejte si proto dobře, kdy se příznaky objeví a můžete si to i zapisovat. Je to pak velká pomoc pro Vašeho lékaře, který se v případné alergické reakci může lépe orientovat.
Vždycky, když přijdu do své kanceláře, začne mi téct z nosu.
Pak Vám mohou vadit roztoči a jiní živočichové z koberců a nebo plísně z klimatizace.
Jsem alergická na zvířecí chlupy. Známí si koupili kočku. Můžu k nim ještě chodit?
Bude lepší, když návštěvy v jejich domácnosti omezíte. Pro Váš organismus by to byla velká a opakující se zátěž, díky které by se Vaše nemoc mohla ještě zhoršovat.
Můžeme se nějak vůbec alergiím bránit?
Před sklony k alergiím se bránit nemůžete. Když už ale víte, na co jste alergická, můžete si na to dávat pozor. Vyhýbejte se proto všemu, co u Vás alergii vyvolává. Posilujte si také imunitní systém a omezte kouření.
Jsou alergie dědičné?
Ano, jsou. Když už je alergický jeden z rodičů, je u dětí 30% riziko. Když jsou alergičtí oba, stoupá riziko na 50%.
Mohou i stres a psychické problémy vyvolat alergii?
Samozřejmě! Problémy v rodině nebo v zaměstnání můžou vést dokonce i k silným projevům alergie. Na vině však není jen výlučně stres, ale i dědičná náklonnost, oslabený imunitní systém a přítomnost látek, které vyvolávají Vaše nežádoucí stavy.
Proč lidé okolo padesátky trpí na alergie méně než mladší?
Dříve bylo v ovzduší daleko méně látek vyvolávajících problémy a alergie, jako v současné době. Životní prostředí se zhoršilo do takové míry, že alergie mohou propuknout daleko lépe. No a imunitní systém starších lidí nereaguje až tak důsledně.
Co dělat při senné rýmě?
Vyhýbejte se pylu!!!! Každý alergik reaguje jen na určitý druh, například pyl z břízy, lísky nebo dalších stromů. Pyl z nich je v ovzduší obvykle jen několik týdnů. Když je tedy sezóna právě toho Vašeho pylu, odjeďte raději na dovolenou. V noci neotvírejte okna, protože při vyšších denních teplotách pyl stoupá a v noci zase klesá k zemi. Vlasy si umývejte až večer, protože přez den se Vám v nich usadí hodně pylu.