Na skutečnost, že potraviny s přesně určeným složením mohou napomáhat při léčbě určitých onemocnění, přišel jako první dvojnásobný nositel Nobelovy ceny doktor Linus Pauling (1901-1994). Jeho myšlenka se brzy rychle rozšířila – dnes už je na této myšlence vystavěn jeden seriózní medicínský obor, takzvaná ortomolekulární medicína.
V současnosti se i na český trh dostávají první konkrétní výsledky lékařských výzkumů ve formě potravin pro zvláštní lékařské účely (tzv. Orthomolů). Odborníci se v první fázi soustředili na některé velmi rozšířené nemoci, například na kardiovaskulární onemocnění, která jsou nejčastější příčinou úmrtí v západním světě. A výsledky jejich výzkumů ukázaly, že speciální potraviny dokážou podpořit léčbu aterosklerózy, srdečních arytmií či ischemické choroby srdeční.
Výzkumy vlastně využívají starých poznatků, které dokázaly nově využít. Nikdo nezpochybňoval, že vitamíny, mastné kyseliny, minerály a stopové prvky mají důležitý vliv na naše zdraví, o jejich léčivém potenciálu se ale moc nevědělo. Při dalších výzkumech se ovšem ukázalo, že přirozené zdroje těchto látek – především ovoce a zelenina – už nejsou tak vydatné jako dříve. Negativně se na tom například podepisuje dnešní globální obchod – zdraví prospěšné látky se z nich vytrácejí vinou dlouhého a často špatného skladování. Navíc je naše tělo z těchto přirozených zdrojů vstřebává čím dál hůře. Je to především vinou stresu, ale i zvýšené konzumace alkoholu, kávy či kouření, což se stresem přímo souvisí, neboť si těmito zlozvyky zmírňujeme pocity napětí. Také nepravidelné stravování typické pro dnešní život našemu tělu moc nepomáhá.
Při různých nemocech navíc náš organismus potřebuje vitamínů, mastných kyselin, minerálů a stopových prvků více než jindy. Každá choroba však vyžaduje jiný poměr těchto prvků. Proto lékaři vyvíjejí pro každou chorobu speciální potravinu s konkrétním složením, která přispívá k uzdravení.
Dokázali například experimentálně vytvořit i potravinu pro zvláštní účely (pro představu: prodávají se nejčastěji ve formě tablet či prášku), která pomůže lidem náchylným k nachlazení – v budoucnu by je díky ní mohly pravidelné zimní potíže trápit mnohem méně.
Na trhu jsou nyní kromě potravin napomáhajících léčbě nemocí srdce i ty, které jsou prospěšné lidem trpícím osteoartrózou či chronickým únavovým syndromem. Do budoucna můžeme očekávat, že těchto speciálních potravin bude stále přibývat – velkou výzvou pro výzkumníky jsou například nádorová onemocnění.
autorka: Mgr. Marta Duspivová