Letní vedra - kdo by odolal koupání v jezeru, na koupališti nebo v jakékoliv vodě, která osvěží tělo? Raději si čvachtání v rybníku nebo vodní nádrži odepřete, můžou zde být nebezpečné chemikálie nebo mikroby.
Nezdržujte se na plážích v blízkosti kanálů z měst a na dosah přístavů. I koupání v termálních lázních je pro citlivé ženy nebezpečné. Když po koupání zůstaneme v mokrých plavkách a sedíme na chladném místě, koledujeme si o prochladnutí močových či pohlavních orgánů. Nezdravé je i dlouhotrvající máchání ve vodě. Přes rozmočenou pokožku se může infekce do těla lépe dostat. Následné ochlazení vytvoří podmínky pro působení mikrobů a umožní tak jejich zápal.
Po návratu z dovolené tak může ženu překvapit nepříjemný výtok z rodidel. Nemluvě o tom, jak hazardující by bylo odjet na dovolenou s podezřelým výtokem. Čirý nebo mléčně bílý výtok není příznakem choroby, je podmíněn hormonálně. Zřídka kdy jsou příčinou výtoků záněty vejcovodů či dělohy. Výtok bývá různě zabarvený, zapáchající, řídký, hustý i mazlavý. Znečisťuje prádlo, vnitřní stranu rodidel i jejich okolí, dráždí kůži a tím vyvolává pocit svrbění, pálení a nutí ke škrábání. Nákazu způsobují hnisavé mikroby a plísně.
Překrvení sliznic pohlavního ústrojí v těhotenství a zvýšené zvlhčení vytváří vhodné podmínky pro nákazu, zejména však kvasinkami. Určení příčin výtoku a jeho léčba patří rozhodně do rukou lékařů. V těhotenství se v létě žádá více opatrnosti a raději se vůbec nekoupat na otevřených vodních plochách. V přechodu zase slábne tvorba vaječníkových hormonů a jejich působení a v důsledku toho se snižuje odolnost kůže a sliznic vůči nákaze. V neznámých a podezřelých vodních nádržích by se rozhodně neměli koupat dospívající dívky, těhotné a starší ženy. Riskují totiž výše uvedené nákazy. Při výtoku v jakémkoliv věku proto není dobré odkládat návštěvu lékaře.
A co na to lékaři?
Lékaři jako každoročně upozorňují na zvýšenou přítomnost nebezpečných silic (=vodních květů) v jezerech a rybnících. Kromě klasických alergických reakcí můžou způsobit akutní otravy se střevními problémy a bolesti hlavy. Vyplatí se proto respektovat výstražné tabule se zákazem koupání. Nejnověji se vyskytly případy těžkých zápalů vaječníků způsobené silicemi. Když se onemocnění nezačne do týdne léčit, hrozí až „zvápenatění“ postihnutého vaječníku a následuje neplodnost.
Silice můžou vyvolat kožní reakce a těžké alergické reakce i na těch nejintimnějších místech. Těhotným ženám neškodí koupání pouze v moři nebo v kontrolovaných bazénech. Velmi nebezpečný může být i zápal u mladých žen, které ještě nerodily. Když se včas nezačnou léčit, hrozí i neplodnost!