Stres je každodenní součástí života. A může být i pozitivní. Pokud ale máte stresu přespříliš, a navíc toho negativního, ohrožujete to nejcennější, co máte – své srdce.
Neustálá přítomnost stresu může vyvolat citové, psychické, ale i fyzické problémy, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, bolesti na hrudi a nepravidelného srdečního rytmu. To už není žádná legrace. A proto je dobré mít stres pod kontrolou.
Najděte si své stresory
Věci, které člověka stresují, se nazývají stresory. Stres mohou vyvolat velké změny životního stylu, ale i drobnosti – nebo zkrátka jejich kombinace. Klíčem k zvládání stresu je schopnost tyto stresory nalézt a umět na ně přiměřeně reagovat.
Život je plný stresových situací
Mezi stresové situace patří nemoc, ať už osobní, nebo u někoho blízkého, smrt milované osoby, problémy ve vztazích, pracovní přetížení, nové zaměstnání, nezaměstnanost, důchod, těhotenství nebo právní či finanční problémy atd.
Varovné příznaky stresu
Když je člověk vystaven chronickému stresu, tělo začne vysílat varovné signály. Jejich prostřednictvím si vlastně žádá o zpomalení.
V období, kdy jste pod velkým tlakem, můžete:
- pociťovat velkou únavu,
- mít problémy se spánkem,
- špatně se soustředit,
- mít potíže se sebeovládáním.
Pokud si oddech nedopřejete, můžete se dopracovat k závažným zdravotním problémům. Třeba právě k těm se srdcem. Nebo si zhoršit nějaké už existující onemocnění.
Podíl stresu na vzniku srdečních chorob
Stres sám o sobě totiž může být rizikovým faktorem pro vznik potíží se srdcem. Může také ovlivňovat jiné rizikové faktory a tím zhoršovat váš zdravotní stav. Zvýšený cholesterol, vysoký krevní tlak – to všechno se na srdci a cévách negativně podepisuje.
Stresu se jistě zcela vyhnout nelze. Občas se o to alespoň pokuste. A nezapomínejte, že optimismus a sebeúcta jsou dobrou obranou proti stresu a tím i zvýšenému riziku srdečních onemocnění. Naučí vás vnímat stres spíše jako výzvu než jako problém.