Pokusy ve Western Regional Research Center v USA ukazují na možnost testů in-vivo pro vyhodnocení vaznosti žlučových kyselin na obilné otruby. Rýžové a pšeničné otruby významně omezují zvyšování cholesterolu.
Zařazení rýžových, ovesných a ječných otrub do stravy má vliv na snížení cholesterolu v plasmě, a tím snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Jemnější mletí pšeničných otrub je dáváno do souvislosti s větší bio-využitelností vitaminu E. Výsledky studií ukazují, že extrudované pšeničné otruby snižují cholesterol. Zdravotní prospěšnost pšeničných otrub souvisí i se zvětšením objemu stolice a zajištěním její pravidelnosti.
Role žlučových kyselin
Žlučové kyseliny jsou kyselé steroidy syntetizované v játrech z cholesterolu. Po konjugaci s glycinem nebo taurinem jsou vylučovány do duodena. Dále jsou aktivně reabsorbovány v terminálním ileu a dochází k enterohepatické cirkulaci. Zásadní úlohou žlučových kyselin je absorpce tuku z trávicího traktu. Tuky jsou metabolizovány na acetáty, které jsou zásadním prekursorem cholesterolu.
O sekundárních žlučových kyselinách (deoxycholová a litocholová) a jejich metabolitech (kyselina ursodeoxycholová) bylo zjištěno, že jsou mutagenní a podporují růst nádorů.
Vliv vlákniny
Vláknina váže žlučové kyseliny a zvyšuje jejich vylučování, což je považováno za cestu ke snižování cholesterolu. Tento význam má i vláknina obilovin, která tím, že váže žlučové kyseliny, brání jejich reabsorpci a stimuluje konverzi cholesterolu z plasmy a z jater k vytváření nových žlučových kyselin.
Potenciální zdravotní prospěšnost (působení proti ateroskleróze, detoxifikace škodlivých karcinogenních metabolitů) cereálií a cereálních frakcí lze předpovídat na základě jejich vaznosti se žlučovými kyselinami in vitro, vzhledem ke zjištění, že cholestyramin (léčivo pro snižování cholesterolu) váže žlučové kyseliny jak in-vitro, tak in-vivo, zatímco celulóza nikoli.
Významné vylučování žlučových kyselin bylo pozorováno u diet s ovesnými otrubami. Některé studie prokázaly zvýšení žlučových kyselin ve stolici při konzumaci rozpustné vlákniny z ovesných otrub a psylia. Podle dalších výsledků se ovesné otruby podílejí na snížení cholesterolu tím, že mění metabolismus žlučových kyselin.
Pokusy ve Western Regional Research Center
Pokusy prováděné ve výzkumném středisku amerického USDA v Kalifornii ukazují, že vaznost žlučových kyselin je významně vyšší u otrub rýžových a pšeničných. Výzkum byl zaměřen na:
- úloha žlučových kyselin v metabolismu,
- průběh vazby žlučových kyselin,
- vazba žlučových kyselin na obilné otruby,
- vazba žlučových kyselin na zpracované obilné otruby,
- vazba žlučových kyselin na hotové snídaňové cereálie.
Vaznost pšeničných otrub lze zvýšit mletím na jemnější částice nebo dalšími operacemi jako lisování, extruze, lámání, opékání či vločkování.
Zdroj: SOS
Mangovka
ChytráŽena.cz