Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Očkování: zabijte více much jednou ranou

20. 01. 2010 | Péče o tělo

Očkování proti více nemocem najednou je efektivní způsob, jak se proti nim chránit. Navíc šetří čas a méně obtěžuje všechny, co nemají rádi injekce. Lze totiž využít buď kombinované očkovací látky, nebo souběžné očkování několika vakcínami.


Rychle a šetrně

Již krátce po narození je třeba děti chránit proti nebezpečným nemocem – očkovat je. Zdálo by se, že jde o věc jasnou a v naší společnosti zcela samozřejmou. S rozvojem medicíny ale počet očkovaných nemocí výrazně vzrostl, a nastal tak problém, jak všechny potřebné nemoci včas naočkovat.

Řešení přinesly kombinované vakcíny, které obsahují části několika virů nebo bakterií v jedné stříkačce a aplikují se jedinou injekcí. Do praxe byly zavedeny již ve 40. letech 20. století. Že je jejich zavedení dobrou volbou, dokládá třeba fakt, že při současném očkovacím kalendáři dostane dítě do dvou let pouze 8 injekcí. Kdyby nebylo kombinovaných vakcín, musela by včelička přiletět 31krát.


Imunitní systém si hravě poradí

Lékaři se zpočátku obávali, zda imunitní systém zvládne zareagovat na několik vakcín najednou a vytvořit dost silnou imunitní odpověď. Postupně ale bylo klinicky ověřeno, že kombinované vakcíny fungují stejně, jako kdyby se očkovala každá nemoc zvlášť. Není divu – imunitní systém se denně setkává s obrovským množstvím různých bakterií a virů. Proto pro něj několik dalších není nejmenším problémem.


Více očkování v „jedné lahvičce“

Pokud se chceme nechat naočkovat proti více než jedné nemoci, máme v podstatě dvě možnosti. V případě, že očkovací látka proti námi zvoleným nemocem je vyráběna jako kombinovaná vakcína, tzn. „v jedné lahvičce“ (např. žloutenka A a B), je výhodné toho využít.

Druhou možností je simultánní očkování, kdy se použijí dvě různé vakcíny (např. klíšťová encefalitida a tetanus) a aplikují se dvěma injekcemi na různá místa. Simultánní očkování je vhodné pro situace, kdy nečekaně hrozí kontakt s více infekcemi a je třeba získat ochranu rychle, např. před pracovní cestou do exotické země. Pokud není časová tíseň, je běžnější očkovat napřed jednu a pak druhou nemoc, nicméně většina očkovacích látek simultánní očkování umožňuje. O konkrétních kombinacích je nejlépe se poradit se svým lékařem nebo na hygienické stanici.

Ať již zvolíme kombinovanou očkovací látku, jednotlivé, nebo simultánní očkování, je třeba dodržet obecná pravidla: očkovaný by měl být zdráv a po očkování se několik dní vyhnout těžké fyzické práci. Tělo tak může vyvinout maximální úsilí k tvorbě protilátek.


Zdroj: Klíšťová-encefalitida.cz

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Dříve bylo očkování povinné a bylo pro populaci výhodné. Dnes chodí na očkování pouze kdo chce.
Také je ihned vidět rozšíření nemocí. Dříve jich
tolik nebylo.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles