Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Omezte zdravotní rizika při práci s počítačem

16. 05. 2012 | Nemoci
Vysedáváním u počítače a sledováním monitoru strávíte v zaměstnání téměř dva tisíce hodin ročně. To může mít za následek časté bolesti v oblasti krční páteře a lopatek, potíže se zrakem a celkovou únavu organismu. Jste rovněž ohroženi některými nebezpečnými syndromy, které si mohou vyžádat i operační zákrok.

Nabízíme vám několik praktických tipů, jak se vyhnout zdravotním rizikům plynoucím z dlouhodobé práce s počítačem.

Správné návyky při práci s klávesnicí a myší


Pokud patříte mezi kancelářské síly a soustavně pracujete s počítačem, dejte si pozor na syndrom karpálního tunelu. Mezi jeho typické projevy patří bolesti v

Omezte zdravotní rizika při práci s počítačem

zápěstích, které doprovází necitlivost, pálení, ztuhlost a pulsování. „Dochází k tlaku na karpální tunel, kterým prochází nerv v oblasti zápěstí. Výše uvedené příznaky mohou být způsobeny tímto tlakem, který vzniká například chybnými návyky při práci s klávesnicí a myší,“ vysvětluje primářka MUDr. Michaela Tomanová.

Vaše ruce se totiž dostávají do nesprávné polohy, kvůli čemuž dochází k nepřirozenému ohýbání zápěstí i prstů. K rizikovým partiím však patří také lokty a ramena. Zamezte proto nadměrnému ohýbání zápěstí, vytáčení loktů i přetěžování šlach. Pokud cítíte, že je často ohýbáte, pořiďte si ke klávesnici i myši podložku. Nepodceňujte rizika vzniku syndromu karpálního tunelu. Pokud pociťujete výše uvedené příznaky, řešte je včas. Můžete se tak vyhnout operačním zákroku.

Zásady zdravého sezení na židli


Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, byste měli mít široce rozkročené dolní končetiny,

Omezte zdravotní rizika při práci s počítačem

stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země.

Při práci na počítači se často objevuje také bolest šíje. „Tomu můžete zabránit tak, že budete myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i tímto můžete předcházet vzniku bolesti. Dávejte rovněž pozor, abyste šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, váš pohled by měl směřovat přímo,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Pro vaše zdraví však není důležité jen to, jak sedíte, ale i to, na čem sedíte. Kvalitní židle je naprostý základ.

Šetřete si oči


Práce s počítačem představuje velkou zátěž také pro vaše oči, protože jste dlouhodobě nuceni dívat se na jedno místo, což není pro zrak přirozené. Tato Omezte zdravotní rizika při práci s počítačemzátěž se následně může projevit například slzením nebo pálením očí. Existuje však několik tipů, jak své oči chránit. Dlouhodobou únavu zraku zaostřením na jedno místo lze eliminovat pravidelnými pauzami a pomůže i pohled z okna, kdy zaostříte na vzdálené předměty.

„Nepodceňujte také kvalitu monitoru. Vyplatí se používat LCD monitory s dostatečnou úhlopříčkou. Tato technologie s plochou obrazovkou a dobrou geometrií obrazu šetří vaše oči,“ doporučuje technik Ondřej Jung a dodává: „Pokud jste ještě nuceni pracovat se starším CRT monitorem, překontrolujte si správné nastavení frekvence obrazu. Ta by se měla pohybovat kolem 85 Hz.“

Pozornost věnujte rovněž zdrojům světla. Vyhýbejte se přímému oslnění i nepříjemným odleskům na monitoru, ať už z oken nebo z umělého zdroje. Každopádně do kvalitních svítidel i do účinného zastínění oken se vyplatí investovat.

Nezapomínejte si dělat přestávky na protažení


Vašemu zdraví rozhodně prospějete, když si budete během práce na počítači dělat krátké přestávky na uvolnění. Můžete provádět libovolné cviky vestoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna - ležatou osmičku. Účinné jsou dále úklony do stran či rotace krku různými směry. Pohyby by měly být pomalé a plynulé.




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Ano, tyto rady zjistí člověk i sám, protože se snaží udržovat polohu, kdy mu je lépe a tělo si
na to přijde i samo.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles