Osteoporóza – nepřítel kostí
Osteoporóza, jejíž název pochází z latinského názvu pro řídké neboli „porózní“ kosti, je stav, při němž se zmenšuje hustota kostní hmoty, zeslabuje se struktura a kosti se snadno lámou. Mezi nejčastější zlomeniny pak patří zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstí a obratlů. Osteoporóze lze ale předcházet. Jednak vhodnou stravou, ale například i cvičením nebo správným životním stylem. A to jsou právě věci, které by se u osteoporotika měly změnit.
Strava - Pokud byla pacientce potvrzena osteoporóza, měla by začít dbát na správnou stravu. Jíst hodně zeleniny a potravin obsahujících vápník a vitamín D. Doporučuje se zejména mléko a mléčné výrobky. Naopak je třeba se vyhnout kyselým potravinám.
Pohyb - Omezení pohybu při osteoporóze není nutné. I s touto nemocí je možné provozovat téměř všechny sporty. Je potřeba se ale vyhnout nadměrné zátěži kostí, například při skákání nebo adrenalinových sportech. Doporučují se naopak například procházky, plavání a jízda na kole. Neméně důležitý jako pohyb jsou ale i vhodné sportovní pomůcky a zejména dobře padnoucí boty s protiskluzovou podrážkou. Ty zabraňují uklouznutí a snižují tak riziko popádových zlomenin.
Životní styl - Na vznik a průběh osteoporózy má vliv i životní styl. Pacient s osteoporózou by se tedy měl vyhnout především ponocování, nadměrnému pití alkoholu a kouření cigaret. Ženy po menopauze, pokud užívají hormonální substituční terapii, by ji měly brát zodpovědně a pravidelně. Stejně tak i všechny ostatní léky. Jenom pravidelné užívání má totiž prokazatelný efekt. Obdobně důležité je vyhnutí se všem dalším rizikovým faktorům, nebo alespoň jejich minimalizace.
Prokázaná osteoporóza tedy sice může změnit život „postižené“ osoby, ale v zásadě nijak drasticky. Je třeba pouze dodržovat preventivní opatření, aby se nemoc nezhoršila. Současná medicína totiž dokáže díky různým lékům, například proti bolesti, velmi dobře osteoporotikům ulevit a umožnit plnohodnotný život. Od pacientů to ale vyžaduje notnou dávku spolupráce.