Nejznámější lidové léčebné užití borůvek je spojováno s trávicím traktem. Čerstvé i sušené borůvky „staví“ a tak se staly oblíbeným lékem proti průjmu. V některých receptech se k tomuto účelu doporučovalo rozmačkat je v medu. Borůvky obsahují velké množství tříslovin, které působí svíravě a pomáhají při léčbě ran, aftů a zmíněného průjmu. Mají i mírně desinfekční vlastnosti, takže byly předepisovány jako podpůrný lék na zánětlivá onemocnění v trávicím ústrojí, močové soustavě, dokonce i při nemocech dýchacího ústrojí. Nově se objevily i příznivé účinky na pružnost a pevnost cévních stěn.
Zdaleka nejznámější je však účinek borůvek na zrak. Už staří léčitelé si všimli, že lidé, kteří delší dobu a pravidelně konzumovali borůvky nebo výrobky z nich, pocítili zlepšení zraku. Řada výzkumů skutečně potvrdila, že látky obsažené v borůvkách mají příznivé účinky na poškozený zrak a pomáhají při šedém zákalu, makulární degeneraci sítnice (zejména u cukrovky) a při šerosleposti. I lidé se zdravým zrakem užívali borůvky k posílení zraku, příkladem mohou být britští letci, kteří před nočními lety jedli borůvkovou marmeládu.
Za svou barvu vděčí borůvka antokyanovým barvivům, která jsou zároveň velmi silnými antioxydanty. Ty pomáhají tělu snášet útoky volných radikálů, které patří mezi největší novodobé zdravotní strašáky. Borůvky podobně jako jiné tmavé lesní plody by tak měly zvyšovat imunitu a schopnost snášet vlivy zhoršeného životního prostředí.
Borůvky slouží i jako podpůrný prostředek při cukrovce; v tom případě se však dává přednost čajům z borůvkového listí v kombinaci s dalšími bylinkami, jako jsou třeba jestřabina lékařská, fazol nebo šalvěj.
VYZKOUŠEJTE:
Čerstvé i sušené borůvky jako přírodního pomocníka proti stresu a nervozitě. Naši předkové odpozorovali tuto vlastnost borůvek od zvířat, která je spásala hlavně v obdobích zvýšeného vypětí.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz