Ve všeobecném povědomí jsou citrony uloženy jako obrovská zásobárna vitamínu C, což je pravda, ale jeho obsah není zdaleka tak vysoký, jak se obecně soudí. Kromě „nejznámějšího“ vitamínu obsahují provitamín A a vitamíny skupiny B, dále kyselinu listovou a pantotenovou. Z minerálních látek je důležitý vysoký obsah draslíku. Přes svou kyselou chuť působí v těle zásadotvorně a mohou tak paradoxně pomoci s překyselením žaludku a pálením žáhy.
Citron podporuje pocení a vylučování škodlivých látek z těla, je ideálním podpůrným prostředkem pro léčbu horečnatých onemocnění – ať už v osvědčeném čaji s medem nebo ve formě vodou ředěné citronové šťávy. Detoxikační účinky a stimulace zažívacího traktu zakládají řadu receptů k očistě organismu, čímž se posléze léčí vleklé choroby sklerotického charakteru, potíže s klouby, nehty a podobně. Ještě vyšší účinnost má mít šťáva z citronů pečených v horké troubě do okamžiku pukání. Tři až čtyři lžíce této šťávy denně pomohou zmírnit revmatické obtíže. Účinné látky obsahuje i citronová kůra; u většiny plodů je však znehodnocena chemickým postřikem, věřit lze snad jen plodům s označením bio. Nejcennější jsou citronové silice s velmi silnými protiplísňovými účinky. Ty jsou ještě silnější v kombinaci s olejem z australského čajovníku (Tea tree oil).
Řada odborníků na výživu a sport doporučuje pro zvýšení výkonnosti a posílení imunity před každou sportovní aktivitou šťávu či dužninu z celého citronu. Protože stres zvyšuje mj. i nároky organismu na zásobování vitamíny, může být čerstvá citronová šťáva vaší první pomocí.
VYZKOUŠEJTE:
Prastarý recept na očistu jater a žlučníku a zároveň výrazné posílení imunity najdeme už u Aviceny. Každý den ráno na lačný žaludek spolkněte lžíci citronové šťávy, lžíci panenského olivového oleje a lžičku dobrého medu. Potom alespoň půl hodiny nic nejezte. Tuto kúru je ideální držet od podzimu do jara (4 až 5 měsíců).
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz