Hrušně k nám zřejmě doputovaly z oblasti za Kavkazem. Obsah vitamínů není nijak závratný; nejvíce obsahují vitamín C, ale zdaleka ne tolik, kolik ho najdeme v našem nejčastějším ovoci – jablku.
Zato nabízejí vysoké množství draslíku, takže se jejich konzumace doporučuje lidem s narušenou rovnováhou tohoto prvku, při poruchách srdeční činnosti a při léčbě diuretiky (léky zvyšující vylučování moči a tedy i draslíku).
Hrušky v sobě mají velké množství vody – až 83 procent, proto jsou vhodným ovocem pro ty, kteří mají problémy s dodržováním pitného režimu. Hrušky čistí střeva, pomáhají při žaludečních obtížích, mají močopudný a žlučopudný účinek. Odvar z hrušek (čerstvých nebo sušených) se dříve podával při horečce nebo zimnici. Méně známé jsou léčivé vlastnosti listů hrušní. Nejlepší jsou sbírané jako mladé.
Odvar z mladých lístků pomáhá rozpouštět močové a žlučové kamínky, je účinný při zánětech močových cest a dezinfikuje močovou soustavu.
Vláknina a křemík jsou příčinou horší stravitelnosti hrušek. Neměly by se najednou konzumovat ve větším množství, zejména večer před spaním.
VYZKOUŠEJTE:
Trpíte lehkou depresí? Dejte si hrušku. Možná se na vašem stavu podepisuje nedostatek kyseliny listové. Hrušky jsou jí bohaté. Víte o jiném léku, který by chutnal tak lahodně jako šťavnatá zralá hruška?
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz